Kolesterol biyosensörü tasarımında bazı polimerik materyallerin enzim immobilizasyon ortamı olarak kullanımı
Use of the some polymeric materials as enzyme immobolization medium in cholestrol biosensor design
  1. Tez No: 200450
  2. Yazar: FATMA BİLGE EMRE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERGUN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kan kolesterol derişimi; kardiyovasküler rahatsızlıklar, hipertansiyon ve arterosiklerozis gibi birçok klinik hastalığın teşhisi ve tedavisinde önemli bir parametredir. Kolesterol tayini için, kimyasal ve enzimatik metotlar kullanılmaktadır. Amperometri esaslı enzimatik metotta, kolesterol ile kolesterol oksidaz arasındaki enzimatik tepkimenin bir sonucu olarak oluşan hidrojen peroksit ölçülür. Bu çalışmada, kolesterol oksidaz elektrokimyasal ya da kimyasal metotlarla hazırlanan, poliindolin, poli(o- toluidin), poli(m- toluidin), poli(o- fenilendiamin), poli(pfenilendiamin), poli(4-asetamidofenol), poli(4-metoksifenol), poli(1,3,5- tri(aminofenil)hegzahidro-1,3,5-triazinpiromellitimit), poli(2,4,6-triaminopirimidin bifeniltetrakarboksiimid) ve poli(2,4,6-triaminopirimidinbenzofenondiimid) gibi farklı polimerik materyallerde immobilize edilmiştir. Dahası, enzim immobilizasyonunu etkileyen bazı parametreler incelenmiştir. Sonuç olarak, anılan polimerlerin çoğunun kolesterol oksidaz için immobilizasyon ortamı olarak kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Blood cholestrol concentration is an important parameter to diagnosis and cure some clinical diseases such as cardio-vasciler ailment, hypertension and arteriosclerosis. For the determination of cholesterol, chemical and enzymatic methods have been used. In amperometry based enzymatic method, hydrogen peroxide formed as a result of the enzymatic reaction between cholesterol and cholesterol oxidase is measured. In this work, cholesterol oxidase has been immobilized in different polymeric materials such as polyindoline, poly(o-toluidine), poly(m- toluidine), poly(4- acedamindophenol, poly(4-methoxyphenol), poly(o-phenylenediamine), poly( pphenylenediamine), poly(1,3,5-(triaminophenyl)hexzahydro-1,3,5-triazinepyromellitimide), poly(2,4,6-triaminopyrimidine biphenyltetracarboxyimide) and poly(2,4,6- triaminopyrimidinebenzophenondiimide) prepared electrochemical or chemical methods. Moreover, the some parameters affecting enzyme immobilization have been examined. As a result, it has been demostrated that the major of the mentioned polymers could be used as an immobilization media for cholesterol oxidase.