Çok yönlü bir facts elemanı: UPFC
One of the most versatile facts devices: UPFC
- Tez No: 200453
- Danışmanlar: PROF.DR. SALİH MAMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde güç sistemlerine olan talep arttıkça, istenmeyen voltaj ve frekans durumları gibi önemli durumlarla karşılaşmak da kaçınılmazdır. Esnek alternatif akım iletim sistemi (FACTS) araçları ile , güç osilasyon sönümü geliştirilerek ve iletim hatları boyunca güç akışı kontrol edilerek bahsedilen istenmeyen durumlar azalmaktadır. Uzun yıllar boyunca , güç sistemi stabilize ediciler (PSS), otomatik voltaj regülatörlerinin negatif sönümünü ofsetlemede ve osilasyonları azaltmada en yaygın kontrol edicilerden birisi olmuştur. PSS'nin en büyük rolü; rotor osilasyon sönümü eklemek için uyarım sistemi boyunca sinyal davranışlarını ayarlamaktır. Bunun yanısıra bazı işlem durumlarında , bu araç yeterli sönümü sağlamayabilmekte, dolayısıyla başka etkili alternatifler ortaya çıkabilmektedir. Son zamanlarda FACTS teknolojisi, voltaj kontrolü gibi bazı güç sistemi işlem zorluklarını azaltmakta önemli bir yaklaşım olarak ortaya çıktı. FACTS araçlarının içinde UPFC çok yönlülüğüyle öne çıkmıştır. Bu çalışmada UPFC'nin RBFNN, POD ve PSS ile geçici rejim performansları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing electric power demand, power systems can reach stressed conditions, resulting in undesirable voltage and frequency conditions. Flexible alternating current transmission system (FACTS) devices are among the recent propositions to eliminate such situations by controlling the power flow along transmission lines and improving poweroscillation damping. For many years, power system stabilizers (PSS) have been one of the most common controls used to damp out oscillations and to offset the negative damping of the automatic voltage regulators. The major role of PSS is to introduce modulating signal acting through the excitation system to add rotor-oscillation damping. However, during some operating conditions, this device may not produce enough damping and other effective alternatives are needed in addition to PSS. Recently, FACTS technology has emerged as an interesting approach to help in alleviating several power-system operating difficulties. Among the available FACTS devices for transient stability enhancement, the Unified Power Flow Controller (UPFC) is the most versatile one. In this work, UPFC is controlled with RBFNN, POD and PSS controllers for comparing their performances.