Yapı yüzeylerinin bitkilendirilmesi üzerine bir araştırma
A Research on planting the surface of the buildings
  1. Tez No: 47936
  2. Yazar: AYŞE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YAPI YÜZEYLERİNİN BİTKİLENDÎRİLMESÎ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Ayşe ÖZDEMİR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Oğuz YILMAZ 1996. Sayfa :208 Jüri : Prof. Dr.Metin BAŞAL Doç. Dr. Oğuz YILMAZ Doç. Dr. Güniz (Akıncı) KESİM Kent yeşilini arttırıcı bir etken olan yapı yüzeylerinin bitkilendirilmesini hızlı gelişen tırmanıcı ve sarılıcı bitkiler sayesinde kısa sürede yapmak mümkündür. Doğru bir bitkilendirme yapılabilmesi için canlı eleman olan tırmanıcı ve sarılıcı bitkilerin dendrolojik özellikleri, cansız eleman olan bitki tutunma elemanlarının teknik sistemleri ile düşey yüzey kaplamalarının özellikleri ve bunların arasındaki karşılıklı etkileşimleri incelenmiştir. Sonuç olarak; yapı yüzeylerinin bitkilendirilme biçiminin sağladığı çok yönlü işlevlerini tanıtma, teşvik etme, düzenlemelerde hataların yapılmaması ve uygulamalarda oluşabilecek sorunları en aza indirebilecek bilgiler verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Tırmanıcı ve sarılıcı bitkiler, Bitki tutunma elemanı, Düşey yüzey kaplamaları, Konstrüksiyon, Yapı malzemesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON PLANTIG THE SURFACE OF THE BUILDINGS Ayşe ÖZDEMİR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architectur Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Oğuz YILMAZ 1996, Page : 208 Jury : Prof. Dr.Metin BASAL Assoc.Prof. Dr. Oğuz YILMAZ Assoc.Prof. Dr.Güniz (Akıncı) KESlM As the climbing and clinging ivy plants grow rapidly, it is rather practical and takes less time to donate the urban areas with ivy plants that grow by clinging to vertical surfaces. Ivies are practical in growing on the building facets which in turn is an ecologically efficient factor in greening the urban centers. We discussed the effects of dendrological features of the living climbing ivy plants in relation to the non-living vertical surface covers of the buildings on which the plants could be able to climb and cling there. We particularly emphasized the mutual interaction between such living and nonliving tissues occurring on vertical building facets. Consequently, the multi-dimensional functions provided by planting of vertical building surfaces and patterns of such planting systems are presented in order to encourage such systems. Also advises are given in order to avoid mistakes in such arrangements and information is provided in order to minimize problems that may be encountered in said effort. Key Words : Climbing and Clinging Plants, Plant Sticking Element, Vertical Surface Coverings, Construction, Construction Material