Prohexadione-calcium uygulamalarının hıyarda fide kalitesi ve bitki gelişimi üzerine etkileri
Effects of prohexadione calcium on cucumber seedlings quality and plant growth
- Tez No: 200463
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAT ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Hıyar (Cucumis sativus L.) fideleri çimlenme sonrasında hızlı bir geli?me evresi geçirmekte ve bu durum çoğu zaman fidelerde a?ırı boylanmalara neden olabilmektedir. Bu çalı?mada hıyar fidelerinde boylanmanın kontrolü amacıyla topraktan ve yapraktan farklı konsantrasyonlarda uygulanan Pro-Ca'nın fide kalitesi ve bitkilerin daha sonraki geli?meleri üzerine etkileri ara?tırılmı?tır. Bu amaçla bitkilere topraktan 2.5, 5 ve 10 mg.l-1 ve yapraktan 25, 50 ve 100 mg.l-1 Pro-Ca uygulanmı?tır. Pro-Ca'nın hem topraktan hem de yapraktan uygulaması fidelerde boylanmanın kontrolünde etkili olmu?tur. En kısa boylu fideler 6.73 cm bitki boyu ile yapraktan 25 mg.l-1 Pro-Ca uygulamasından elde edilmi?tir. Pro-Ca'nın bitki boyunun kontrolündeki bu etkisi 100 mg.l-1 konsantrasyonu haricinde fidelerin tarlaya ?a?ırtılmasından sonra ortadan kalkmı?tır. Fidelerin boğum arası uzunlukları Pro-Ca'nın özellikle yapraktan yapılan uygulamalarında azalmı?tır. Ancak bu etki fidelerin araziye ?a?ırtılmasından sonraki dönemde ortadan kalkmı?tır. Pro-Ca ayrıca fide gövde kuru ağırlığı ile kök kuru ve ya? ağırlığında da bir artmaya neden olurken fidelerde yaprak sayısına ve ?a?ırtılan bitkilerde ilk çiçeklenmeye karda geçen süre üzerine herhangi bir etkide bulunmamı?tır. Ara?tırmadan elde edilen bulgular ı?ığında hıyar fidelerinde a?ırı boylanmanın kontrolü amacıyla Pro-Ca'nın etkili bir ?ekilde kullanılabileceği belirlenmi?tir.
Özet (Çeviri)
Cucumber (Cucumis sativus L.) seedlings show a rapid development stage after post-emergence, which results in excessively tall seedlings. This research aimed to find out effects of prohexadione-calcium (Pro-Ca), applied to seedlings as foliar spray or soil drench with various concentrations to control the excessive growth of seedlings, on seedling quality and development. Soil drench concentrations of Pro-Ca were 2.5, 5 and 10 mg.L-1; and spray concentrations of Pro-Ca were 25, 50 and 100 mg.L-1. Both soil drench and foliar spray applications of Pro-Ca caused in reduction in seedling height. The shortest seedlings (6.73 cm) were obtained from the application of 25 mg.L-1of Pro-Ca. The effect of Pro-Ca on plant height was disappeared after transplanting of seedlings to a field except for 100 mg.L-1 concentration. Internode lengths of seedlings were also reduced by Pro-Ca application especially in the form of foliar spray. After transplanting the reduction in internode length by Pro-Ca was not observed anymore. Pro-Ca also caused an increase in seedling stem diameter, seedling stem dry weight and root fresh and dry weight while and had no effects on leaf numbers of seedlings and anthesis of transplanted plants. These results indicate that post-emergence application Pro-Ca can be efficiently used to control excessive elongation growth of cucumber seedlings.