Yaşlandırılmış 2XXX ve 6XXX serisi alüminyum alaşımlarının aşınma davranışlarının incelenmesi
Investigestion of wear behaviours of aged aluminium 2XXX and 6XXX alloys
  1. Tez No: 200474
  2. Yazar: AHMET MEYVECİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalısmada, AA 2024 ve AA 6063 alüminyum alasımlarına uygulanan yaslandırma ısıl isleminin asınma davranısları üzerine etkisi incelenmistir. Deney malzemelerinden olan AA 2024 ve AA 6063 alüminyum alasımları sırasıyla, farklı iki sabit sıcaklıkta solüsyona alınmıstır. AA 2024 alüminyum alasımı 490 °C'de, AA 6063 ise 520 °C'de solüsyona alınıp her iki deney malzemesi de oda sıcaklıgında su verme isleminden sonra 3 farklı sabit sıcaklıkta (140°C, 180°C, 220°C) ve 5 farklı zaman aralıgında (2, 4, 6, 8 ve 10 saat) yaslandırma ısıl islemine tabi tutulmustur. Daha sonra yaslandırma ısıl islemi uygulanmayan ve uygulanan numunelerin optik mikroskop, tarama elektron mikroskobu (SEM), enerji dagılımlı x-ısını spektroskopisi (EDS) ve sertlik ölçümleri karakterize edilmistir. Karakterize edilen parçalardan asınma testleri için numuneler hazırlanarak pinon disk tipi asınma cihazında asınma testleri yapılmıstır. Bu testlerde, 2 ms-1'lik kayma hızı, 400 m, 800 m, 1200 m ve 1600 m asınma mesafesi, 10 N, 20 N ve 30 N yük uygulanmıstır. Yapılan testler sonrasında asınma yüzeyleri SEM (Scanning Electron Microscope) ile incelenmistir. Yapılan çalısmalar sonucunda, ikinci faz çökeltilerinin etkisiyle yaslandırma ısıl islemi uygulanan numunelerin, yaslandırma ısıl islemi uygulanmayan numunelere göre daha yüksek sertlik degerlerine sahip oldugu görülmüstür. Asınma testleri sonucunda bu numunelerin asınma miktarları ve sürtünme katsayıları da düsük çıktıgı belirlenmistir. Bu nedenle daha yüksek sertlik artısı oldugu ve bunun neticesinde asınma kaybının azaldıgı ve asınma direncinin arttıgı belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of aging heat treatment on the wear behaviors of AA 2024 and AA 6063 aluminum alloys was investigated. AA 2024 and AA 6063 aluminum alloys were solution treated at two different temperatures of 490 °C and 520 °C. Then both samples were cooled to room temperature. After this process, the samples were aged at three different temperatures (140 °C, 180 °C, 220 °C) for five different periods of time (2, 4, 6, 8 and 10 h.). The as-cast and the aged samples were fully characterized by optical microscopy, scanning electron microscopy (SEM) equipped with energy dispersive detector (EDS) and hardness surveys. The wear behaviour of the investigated alloys was carried out on a pin-on-disc wear test machine. In these tests, 400 m, 800 m, 1200 m and 1600 m of the sliding distances and 10 N, 20 N and 30 N of the applied loads were used. The sliding velocity was 2 ms-1. After the tests the worn surfaces were examined by SEM. As a result of this study, the hardness of the second phase precipitated samples was found to be higher then that of the as-cast samples and increased with increasing the solution temperature and aging periods. The study also revealed that the wear rate and friction coefficient can be decreased with increasing the solution temperatures and aging times.