Alüminyum alaşımlarında çökelme sertleşmesinin mekanik özelliklere etkisi
Precipitation hardening effects on mechanical properties of aluminium alloys
- Tez No: 295050
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKİ YILMAZ GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde, 2XXX serisinden alüminyum esaslı yaşlanabilir bir alaşım türü olan AA2024 alaşımında 510 °C, 520 °C, 530 °C sıcaklıklarda çökelme sertleşmesi uygulanıp, devamında 190 °C' de 4 ve 6 saat suni yaşlandırılmış numunelerin kendi aralarında ve ısıl işlem uygulanmamış malzemeye göre karşılaştırmaları ile faz yapılarındaki değişikliklerin mekanik özelliklere etkisi levha numunelerde incelenmiştir.Bu sıcaklıklarda ısıl işleme tabi tutulan alaşım numuneleri için ısıl işlem sonunda Brinell sertlik ve çekme testleri uygulanmış, çözündürme bölgesinde çözündürme sıcaklığının artması ile birlikte, yaşlandırma sonunda sertliğin ve mukavemetin sıcaklıkla beraber arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, thermal procedure has been applied in the alloy AA 2024, which is a 2XXX series aliminum based ageble alloy, at 510 °C, 520 °C, 530 °C and afterwards the comparison of the artificially aged samples at 190 °C for 4 and 6 hours among each other and with the original material and the effect of the differences in their phase structure on mechanical features have been investigated on slab samples.After thermal procedure Brinell strength and drawing tests have been applied on the alloy samples, which have been applied thermal procedure at these temperatures and it has been observed that strength and resistance increases with the heat.