Avrupa Birliği Çevre Mevzuatı ile Türkiye'deki mevcut durumun değerlendirilmesi
Evaluating the legislation on environmental policy of European Union and current legislation in Turkey
- Tez No: 200476
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET YÜCEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Topluluk çevre mevzuatının ulusal mevzuata aktarılması ve uygulanması, aday ülkelerin en temel yükümlülüğüdür. Müzakereler sürecinde, geçiş süreleri, mevzuat uyumu, çerçeve mevzuat, doğa koruma, iç pazar ile ilgili temel unsurlar (ürünlerle ilgili tüm mevzuat) için ve yeni tesislerle ilgili düzenlemelere ilişkin olarak verilmemektedir. Geçiş düzenlemeleri, ancak, uzun zamana yayılması gereken altyapı adaptasyonları gerektiğinde düşünülebilmektedir. Çevre mevzuatı uygulama maliyetlerinin yüksekliği nedeni ile çevre bölümü zor müzakere başlıklarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada Türkiye'deki Çevre İle İlgili Mevzuatın, AB çevre mevzuatına uyumunda karşılaşılan problemler özelinde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Transposition of the environmental acquis into national legislation is the main responsibility of candidate countries. Transitional measures will not be granted for transposition, framework legislation, nature protection, main issues in connection with the internal market (product related legislation) and for measures concerning new plants in the negotiations period. Transitional measures, however, can be considered where adaptation of infrastructure is required which needs to be spread over time. Environment chapter is accepted as one of the difficult negotiation chapters due to high implementation costs. Analysis of Environmental Legislation for Turkey Project showed that, especially for heavy investment directives, given the cost of compliance and early implementation is impossible in the pre-accession period.