Evaluation of aerobic stabilization characteristics for brewing industry waste water treatment sludge
Bira endüstrisi arıtma çamurlarının aerobik stabilizasyon özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 291987
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM GÖRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Son yıllarda Türkiye'de, endüstriyel atıksu arıtma tesislerinden kaynaklanan çamur giderek daha büyük bir çevre problem olmaktadır. Katı atık düzenli depolama sahalarında karşılaşılabilecek muhtemel sorunların önüne geçmek için çamurun stabil olması yani organik içeriğinin biyokimyasal oksidasyon prosesi ile parçalanmış olması çok önemlidir. Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde güncellenen mevcut ulusal mevzuat geçmişe kıyasla daha sıkı koşullar getirmekte ve özellikle arıtma çamurları problemine vurgu yapmaktadır. Bu noktadan hareketle mevcut düzeli depolama mevzuatı organik içeriği yüksek stabil olmayan çamuru tehlikeli atık olarak sınıflandırmaktadır. Bu durumun bir sonucu olarak özellikle bira endüstrisi gibi yüksek organik madde içerikli çamura sahip olan endüstriler çok büyük ölçüde artan atık yönetim maliyetleri ile yüz yüze gelmektedir.Bu çalışma, endüstriyel atıksu arıtma çamuru yönetiminin genel görünümünü, çalışmanın amaç ve kapsamını aynı zamanda çalışma konusu ile ilgili mevcut ve yakın gelecekte geçerli olacak olan yasal çerçeveyi içeren bir giriş sunmaktadır. İlave olarak, iki başlık üzerinde geniş bir literature taraması sunulmuştur; (i) çamur stabilizasyon yöntemleri ve stabilizasyon sonrası nihai bertaraf yolları ve (ii) özellikle atıksu ve çamur karakterizasyonuna odaklanan bira endüstrisi atık profili.Ayrıca, bu çalışma bira endüstrisi için fizibıl ve nihai bertaraf yöntemi olarak düzenli depolamayı mümkün kılan bir çamur stabilizasyonu çözümü sunmaktadır. Uygun yöntem olarak aerobik stabilizasyon bir dizi laboratuvar çalışması ile değerlendirilmiş, stabilizasyon özellikleri organik içeriğin yeterince azaltılıp yasal gerekliliklerin sağlanabildiği noktaya kadar incelenmiştir. Bira endüstrisi atıksu arıtma çamurlarının aerobik stabilizasyon karakterinin incelenmesi amacıyla çamur kekinde organik karbon parametreleri analiz edilmiştir. Bu analizlere dayanarak nihai bertaraf için düzenli depolamanın uygulanabilirliği incelenmiştir. Bunun dışında, arıtılan atıksuyun organik madde içeriği ile çamurun organik madde içeriği arasında ki bağlantı deneysel olarak araştırılmış, bu ilişkinin teorik yönü açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, sludge produced from industrial wastewater treatment plants is becoming to be a larger environmental concern in Turkey. In order to avoid future complications within landfills, it is important for the sludge to be stabilized which is defined as the destruction of the organic content via biochemical oxidation processes. Current national waste management legislation, which has been revised in accord with requirements for accession to European Union, became more stringent and furthermore emphasized the problem of waste sludge. Based on this rationale, current legislation on landfilling classifies unstabilized sludge with high organic content as hazardous waste. Consequently, industries with highly organic sludge, such as brewing industry, face drastically higher waste management costs.This study presents an introduction including; general overview of industrial wastewater treatment plant sludge management, aim and scope of the study as well as current and near future legal framework related to the subject of the study. In addition, a broad literature survey on two topics is provided; (i) sludge stabilization methods and post-stabilization final disposal routes and (ii) brewery industry waste profile with emphasis on wastewater and sludge characteristics.Furthermore, this study principally presents a feasible sludge stabilization solution, for brewing industry, which enables final disposal routes such as landfill. As a suitable method, aerobic stabilization is evaluated through a series of laboratory studies investigating stabilization characteristics up to the point where organic content is sufficiently reduced in order to meet current legal requirements. With the intention of estimating aerobic stabilization characteristics for brewing industry wastewater treatment sludge, organic carbon parameters are analyzed for sludge cake. Based on these analyses, landfilling is examined whether it can be a possible final sludge disposal method. Moreover, a connection between organic content of the treated wastewater and organic content of the produced sludge is examined, based on given theoretical relationship.