Çukurova deltası kıyı alanında arazi örtüsü değişimlerinin belirlenmesinde farklı uzaktan algılama yöntemlerinin değerlendirilmesi
Assesing different remote sensing techniques to detect land use/cover changes in coastal zone of Çukurova deltas
- Tez No: 200477
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜHA BERBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma Türkiye güney kıyı bölgesinde bulunan Çukurova deltasında uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri (CBS) yardımıyla faklı yöntemlerin karşılaştırılması ile arazi örtüsü değişimleri değerlendirilmiştir. Görüntü çıkarma, görüntü oranlama, görüntü regresyonu, vektör değişim analizi olarak 4 farklı algoritma kullanılmıştır. 7 Temmuz 1985, Temmuz 1993 ve 21 Temmuz 2005 yıllarına ait yakın tarihli Landsat TM verileri kullanılarak değişim analizlerinde mevsimsel kaynaklı hatalar en az seviyeye indirilmiştir. Öncelikle görüntülerin UTM projeksiyonuna kayıtları yapılmıştır. Sonra görüntülere atmosferik düzeltme ve radyometrik normalisazyon işlemleri uygulanmıştır. Doğruluk analizinde, teknikler arasında bir kıyaslama yapmak üzere obje tabanlı sınıflanan görüntülere çapraz sınıflama yapılmış, değişimin ?nerdennereye? olduğu tespit edilmiştir. Böylece alan için en uygun olan yöntem bulunmuştur. Kumul alanlardan tarım alanlarına olan dönüşüm ve kıyı erozyonu sonucu olan alan kayıpları dikkat çeken değişimler olarak görülmüştür. Pratik olarak, doğru bir uygulama için farklı algoritmalar sürekli olarak karşılaştırılmakta ve değişim analiz sonuçları için en uygun olanı seçmeye çalışılmaktadır
Özet (Çeviri)
This study assessed different land cover change detection algorithms in Cukurova Deltas, south Mediterranean coastal zone of Turkey using remotely sensed data and Geographic Information Systems (GIS). Four algorithms were used including: image differencing, image rationing, image regression and change vector analysis. Change detection error introduced by seasonal differences was minimized using close dates of Landsat TM data recorded in 7 July 1985, July 1993 and 21 July 2005. Initially, images were geometricaly corrected to the utm projection system, then, atmosferic correction and radyometric normalization was applied to the images. Following to this pre-processing applications, change detection techniques were applied. Object based maximum likelihood classification was used with crossclassification technique to determine `from-to? change which made a comparasion among different techniques using accuracy assessment . This results indicated a decision about most suitable technique for the study area. Sand dunes conversion to agricultural land and coastal erosion were most significant changes in the study area. In practice, different algorithms are often assessed to find suitable change detection approach for a specific application.