Adana'daki ev dışı (outdoor) fungusların izolasyonu, identifikasyonu, mevsimsel dağılımı ve alerjik hastalıklarla ilişkilendirilmesi
Isolation, identification, seasonal distribution of outdoor fungi in Adana and correlation of alergic reactions
  1. Tez No: 200481
  2. Yazar: YELİZ AKA ÖZMAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HATİCE KORKMAZ GÜVENMEZ, PROF. DR. DERYA ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Adana ilindeki 6 farklı istasyondan ev dışı (outdoor) mantarların izolasyonu, identifikasyonu, mevsimsel dağılımı ve alerjik hastalıklarla ilişkisi saptanmaya çalışılmıştır. Atmosferik Fungusların izolasyonu amacıyla örnekler, ECO MASS 100 Mikrobiyal Hava İzleme Sistemi kullanılarak Rose Bengal Streptomycine Agarlı Besiyerlerine ekim yapılmıştır. PDA, MEA, CZ besiyerlerindeki üreme davranışları, koloni morfolojisi, pigment oluşumu, petri kutusunda alt ve üstten görünüşleri, spor ve hifsel yapılarının mikroskobik incelenmesi gibi parametrelere göre tanımlama kriterleri dikkate alınarak identifikasyonları genus düzeyinde gerçekleştirilmiştir. Örnekleme Şubat 2005-Ocak 2006 tarihleri arasında ayda bir kez olmak koşuluyla 12 kez yapılmıştır. Toplam 3220 mantar kolonisi izole edilmiştir. İzole edilen kolonilerin tanımlanması sonucu 9 farklı mantar cinsi saptanmıştır. Bunlar; Cladosporium 1436 (%44,5), Penicillium 644 (%20), Aspergillus 548 (%17.0), Alternaria 176 (%5.4), steril 63 (%1.95), Rhizopus 44 (%1.36), Fusarium 29 (%0.90), Acremonium18 (%0.55) Trichoderma 9 (%0.27, Chatemonium 1 (%0.03) ve diğerleridir 252 (%7.8) Atmosferdeki mantar konsantrasyonu ile alerjik çocukların astım skorları ve rinit skorları arasında ileri düzeyde anlamlı ilişki saptanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, It was tried to determine the isolation, identification, seasonal distribution and correlation of allergic disases of outdoor fungi in ADANA, at 6 different area. For isolation of atmospheric fungi, samples collected from air with ECO MASS 100 Aerosampler equipment and plated on to the Rose Bengal Streptomycine Agar, then all plates incubated at 25?C for 14 days. Genus of the isolated fungus were identified based on micro- and macromorphology with the pigmentation of colonies at the bottom and surface of grown on CZ, MEA ad PDA media. Sampling was performed once a month, twelve times during the year, from february 2005 to January 2006. Total 3220 fungi colonies were isolated and as a result total 9 different genus of fungi were identified. These are Cladosporium 1436 (44,5%), Penicillium 644 (20%), Aspergillus 548 (17.0%), Alternaria 176 (5.4%), steril 63 (1.95%), Rhizopus 44 (1.36%), Fusarium 29 (0.90%), Acremonium18 (0.55%) Trichoderma 9 (0.27%), Chatemonium 1 (0.03%) and the others 252 (%7.8). A significant correlation was found between atmospheric fungi concentration and allergic diseases, the pediatric allergy clinic of Çukurova University Hospita