Pozantı Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde yetiştirilen ayvaların reçele işlenmeye uygunlukları üzerine bir araştırma
Suitability of quinces of different varieties grown in Pozantı Agricultural Experimental Station for quince preserve
- Tez No: 200479
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN FENERCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmada amaç, Çukurova Bölgesinde Çukurova Üniversitesi Pozantı Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezinde yetiştirilen ayvaların reçele işlenmeye uygunluklarını belirlemektir. Materyal olarak Acem, İstanbul, Yerli, Çengel Köy, Ekmek1, Ekmek2 ve Eşme çeşitlerine ait ayva meyveleri kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ayvalar, yıkama işlemine tabi tutulduktan sonra el tipi kabuk soyma aletiyle kabukları soyulmuştur. Meyvelerin çekirdek evi çıkartıldıktan sonra boyutları rende ile küçültülmüştür. Meyveler uygun reçeteler hazırlanarak küçük işletmelere yönelik olmak üzere, açık kazanda pişirme tekniği ile ayva reçeli üretimi yapılmıştır. Taze ayvalara ve üretilen reçellere fiziksel, kimyasal ve duyusal analizler uygulanmıştır. Elde edilen bulgular dikkate alındığında reçele işlenmeye en uygun çeşitlerin Yerli ve Çengel Köy çeşitlerinin olduğu; Ekmek1 çeşiti ile Eşme çeşitlerinin düşük pektin içeriğine rağmen reçele işlenmeye uygun oldukları; Acem, İstanbul ve Ekmek2 çeşitlerinin ise zorunlu hallerde tercih edilebilecekleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research was to determine the suitability of quince fruits of various cultuvars, namely Acem, İstanbul, Yerli Çengel Köy, Ekmek1, Ekmek2 and Eşme. After washing and hand peeling the fruits were shreded and made into jam for preserve prudoction according to the predetermined formula. Some physical and chemical analyses were applied to the fruits and jams. Jams were also graded by sensory analyses. Results showed that the most suitable varieties were Yerli and Çengel Köy Although low pectin contents of Ekmek1 and Eşme varieties these were considered to be suitable. Because of low soluble solids and pectin contents the remaining varieties were not quite suitable for jam production without use of additional pectin in the formula.