Çukurova koşullarında pedli evaporatif serinletme sistemlerinin farklı hava hızlarında serinletme etkinliği ve buharlaştırılan su miktarı değerlerinin değişimi
Evaporative effectivities and amount of evaporated water of evaporative pad cooling sysyems at different air veloties in Çukurova region
- Tez No: 200485
- Danışmanlar: PROF. YILMAZ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çukurova Bölgesi sıcak iklim kuşağında yer alır. Bölgede yaz aylarında kümes ve sera gibi tarımsal üretim yapılarında ortam sıcaklığı 30 oC'nin üzerine çıkabilmektedir. Yüksek ortam sıcaklığı, üretimi yapılan canlılarda ısı stresine neden olmaktadır. Bu durumun önlenmesi için son yıllarda pedli evaporatif serinletme sistemlerinden geniş oranda yararlanılmaktadır. Bu sistemlerde, birisi selüloz esaslı diğeri çimento katkılı olmak üzere iki farklı tip ped kullanılmaktadır. Bu pedlerin bölgemiz koşullarındaki işlevsel özellikleri hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmada Çukurova koşullarında selüloz esaslı bir pedin farklı hava hızlarında serinletme etkinliği, yaratılan sıcaklık düşmesi ve buharlaştırılan su miktarları değerleri belirlenmiştir. Denemelerde havanın pedden geçiş hızı olarak 0,5 m/s; 1,0 m/s ve 2,0 m/s olmak üzere üç farklı değer seçilmiştir. Ped ıslatma suyu akış debisi ise, yapımcı kuruluşun önerisi doğrultusunda 4 L/dak-m olarak sabit tutulmuştur. Haziran-Eylül döneminde tamamlanan deneme sonuçlarına göre, havanın pedden geçiş hızındaki artışa bağlı olarak serinletme etkinliği, sağlanan sıcaklık düşmesi ve buharlaştırılan su miktarı değerleri artmıştır. Seçilen hava hızlarında ortalama değerler olarak serinletme etkinliği % 77,00...83,71; sağlanan sıcaklık düşmesi 6,71..
Özet (Çeviri)
Çukurova region is to take part in hot climate part in hoot climate area. In region, the cattle dealing of henhouse in summer months, and such as greenhouse agricultural production is made in environment?s hot over 30 oC. High enviroment hot causes problems for which alives are made the production. For prevent this situation, evaporatif coolness system is used in last years. One of this systems is a main cellulose, the other is a main cement. Two ped is used fort his system. About function characteristics of this peds do not found enough knowledge in this region conditions. In this working, the main cellulose ped is cool in different weather conditions, is done low of the hot, and is evalvated which is evaporated water quantities. In tests, evatuates are choosen passing speed of the weather in the ped such as 0.5 m/s; 1.0 m/s and 2.0 m/s. Flow bearing of the ped heat water is taken as 4 L/min- m with offering the producer organization. According to the test results, raise the evolvates of the coolness situation as relating to the passing speed of the weather in the ped, the low of warmth. At choosing the weather speed, average evalvates % 77.00?83.71 for the coolness situation, 6.71 ? 5.59 oC is found as the low of the head, and water quantity which is evaporated change beetwen 4.65 ? 12.60 L/h-m2