Eletrokoagülasyon prosesi ile mermer atıksularının arıtılması
Marble wastewater treatment via electrocoagulation
  1. Tez No: 200495
  2. Yazar: MURAT SOLAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, alüminyum (Al) ve demir (Fe) elektrotların kullanıldığı elektrokoagülasyon (EC) prosesi ile mermer işleme atıksuyundan askıda katı madde (AKM) ve bulanıklık giderim verimleri araştırılmıştır. Bu kirleticilerin giderilmesi için monopolar Fe ve Al elektrotların paralel veya seri olarak bağlandığı bir EC reaktörü kullanılmıştır. AKM ve bulanıklık giderimi üzerine pH, akım yoğunluğu ve işletim zamanı gibi optimizasyon parametreleri belirlenerek, elektrot materyali-enerji ihtiyacı ve işletme maliyeti gibi proses işletim parametreleri hesaplanmıştır. pH değerinin 9, akım yoğunluğunun yaklaşık 15 A/m2, elektroliz süresinin 2 dk olduğu optimum şartlarda paralel-seri bağlı monopolar alüminyum elektrotların kullanıldığı EC prosesi ile %100 AKM giderilmiştir. Paralel-Seri monopolar demir elektrotlarının kullanıldığı EC prosesinde giderim verimi sırasıyla %99.86, %99.94 olarak bulunmuştur. Her iki bağlantı türünde monopolar demir elektrotlar için optimum pH değeri 8, elektroliz süresi 2 dk ve akım yoğunluğu paralel-seri bağlantı türleri için sırasıyla 10, 20 A/m2 olarak belirlenmiştir. Sonuçlar, tüm elektrot ve bağlantı türleri ile EC prosesinin AKM, bulanıklık gideriminde etkin bir proses olduğunu, işletme maliyeti analizleri paralel bağlı Al elektrodunun, seri bağlı Al elektrot ve Fe elektrot bağlantılarından daha ucuz olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis suspended solids (SS) and turbidity removal efficiency from marble processing wastewater via electrocoagulation (EC) process using aluminium (Al) and iron (Fe) electrodes were investigated. To remove these pollutants from the marble processing wastewater, an EC reactor including monopolar (aluminium/iron) electrodes in parallel and serial connections were used. Optimization parameters, such as pH, current density, operating time on SS and turbidity removal were determined and process operating parameters such as electrode material-energy consumption and operating costs were calculated. EC process with monopolar aluminium electrodes in parallel-series connections at optimum conditions in which the pH value was 9, current density was approximately 15 A/m2, time of electrolysis was 2 min., 100% SS were removed. Removal efficiencies of EC process for SS with monopolar iron electrodes in parallel and serial connections were found 99.86% and 99.94%, respectively. Optimum pH value for monopolar iron electrodes in both connection types was 8, electrolysis time was 2 min. and current density of iron electrodes in serial and parallel connections were specified 10 A/m2 and 20 A/m2, respectively. The results revealed that EC process with all electrodes and connection types were effective for the removal of SS and turbidity, operating cost analyses for EC process with monopolar Al electrodes in parallel were cheaper than Al electrode in serial connection and Iron electrode connections.