Sığırların ekstremitelerinde karşılaştığımız artritislerin sağaltımında sinovyal sıvı transplantasyonu üzerinde çalışmalar
- Tez No: 20050
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BAHATTİN KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışma, 1989-1990 yıllarında AO. Veteriner Fakültesi Cerrahı Anabil im Dalı Büyük Hayvan Kliniği'ne getirilen, değişik ırk, cins ve yaştaki 30 sığıra ait 51 artritisli eklem üzerinde yürütüldü. Olguların çoğunda tarsal ve carpal eklemlerde hastalık saptandı. Klinik, radyolojik ve laboratuar muayene!eriyle elde edilen bulgulara göre 4 grupta toplanan artritisli eklemlerde, sinovyal sıvının oto ve homo- transplantasyonuyla sağaltım denendi. Çalışma kapsamına alınan 51 eklemden 7'sinde akut aseptik artri- tis, 31'inde septik veya purulent artritis, 2'sinde işeroz artritis, ll'inde de travmatik ve dejeneratif artritis tanısı konularak, bu eklemlerin 24'ünde ototransplantasyon, 27'sinde de homotransplantasyon yöntemi uygulandı. Transplante edilecek sıvılar çoğunlukla carpal ve tarsal eklemlerden alındı. Hastalıklı eklemlerdeki sıvılar steril bir enjektörle boşaltıldıktan sonra, eklem boşluğunun steril serum fizyolojikle lavajım izleyerek, eklemin normal sinovyal sıvı kapasitesine göre sağlam sinovyal sıvılar transplante edildi. Hastalar 5-7 gün aralıklarla kontrol edilerek, eklem ve sinovyal sıvıdaki değişimler izlendi, iyileşme olmayan olgularda, aynı aralıklarla yeniden transplantasyon yapıldı. Hastalığın klinik olarak izlenmesinin yanında, sinovyal sıvı ve kan numuneleriyle, sağaltım öncesi ve sonrası dönemlerde fiziksel, kim¬ yasal ve sitolojik analizler yapıldı. Ototransplantasyon yapılan eklemlerde, akut-aseptik ve travmatik-dejeneratif olgularda % 100, septik olgularda % 46 (ortalama % 55) iyileşme sağlanırken, işeroz artritisli olgularda iyileşme gözlenmedi. Homotransplantasyon yapılan eklemlerde, akut-aseptik ve travmatik-dejeneratif olgularda % 100, septik olgularda % 93 (ortalama % 96) oranında iyileşme elde edildi. Her iki yöntemle, akut aseptik olgularda % 100, septik olgular¬ da % 69,5, işeroz olgularda % O, travmatik ve dejeneratif olgularda % 100 olmak üzere ortalama % 78 oranında başarılı sonuçlar alındı.
Özet (Çeviri)
-90- SUMMARY This study was carried on 30 cattle with different sex, age, breed which referred to the“Large Animal Clinic, Department of Surgery Faculty of Veterinary Medicine, University of Ankara”suffering from joint disease between 1989-1990. Arthritis was diagnosed in tarsal and carpal joints of the most cases. Auto-and homotransplantation was experienced by dividing the cases into 4 groups after clinical, radiological and laboratory observations. Out of 51 joints subjected; 7 with acut aseptic, 31 purulent or septic, 11 travmatic and degenerative, 2 of them was diagnosed as ischerouse arthritis. In 24 of these joints outotransplantation, rest had homotransplantation. Synovial fluid which we used for transplantation was collected mostly from carpal and tarsal joints. Synovial fluid from the joint of the host had collected with a sterile syringe. Joint cavity was washed with sterile saline solution. Synovial fluid from donor was transplanted according to the normal synovial fluid capacity of the host joint. Controls were in 5-7 days periodically, joint and the variations in the fluid was observed. Retransplantation was performed to the ones which didn't receive treatment. Among clinical observations, synovial fluid and blood samples were collected before-after treatment in order to make physical, cytological and chemical analyses. In acut aseptic and traumatic-degenerative cases healing was observed as 100 %, in septic 46 % (average 55 %), none with ischerouse arthritis by autotransplantation. Joints with acut aseptic and traumatic-degenerative cases healing was 100 %, in septic 93 % (average 96 %) by homotransplantation. By homo-and autotransplantation in acut aseptic cases 100 %, septic 69,5 %, ischerouse 0 %, in traumatic and degenerative 100 % totally average of 78 % success was encountered.