İnme hastalarında elektronörografide bileşik kas aksiyon potansiyeli değişiklikleri
Changes of compound muscle action potential values obtained by electroneugrography in patients with stroke
- Tez No: 329898
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: İnme, beyin damarlarındaki herhangi bir patolojiye bağlı olarak serebral fonksiyonun ani olarak bozulması ile ortaya çıkan klinik nörolojik bir tablodur. Serebral hemisferin akut lezyonlarının karşı vücut yarısı kaslarında hafif derecede atrofiye neden olması bu hastalarda alt motor nöron patolojilerinin araştırılmasına neden olmuştur. İnmeli hastaların paretik ekstremitelerinde elektromiyografi (EMG) çalışmalarına göre daha az yapılmış olan sinir iletim çalışmalarında çelişkili sonuçlar bildirilmiştir. Motor ve duyusal sinir iletim hızlarında azalma, motor sinir distal latanslarında uzama, bileşik kas aksiyon potansiyelinde (BKAP) amplitüd düşüklüğü saptayan çalışmaların yanında anlamlı olmayan değişiklikler saptayan çalışmalar da vardır. Bu çalışmanın amacı inme sonrası ağır hemiparezisi olan (MRC
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Stroke is a clinical picture resulting from rapid deterioration of cerebral function due to the pathological disturbance in the blood supply of the brain. Having acute lesions of the cerebral hemisphere causing atrophy in muscles of the body leads to investigation of lower motor neuron pathologies in these patients. Nerve conduction studies which are less frequent in the literature than electromyography studies have reported contradictory results. As well as studies detecting decrease in motor and sensory conduction velocities, delay in motor distal latencies and reduction in compound muscle action potential (CMAP) amplitüdes, those detecting non-significant changes are present in the literature. The aim of this study was to investigate the changes in the parameters (especially CMAP amplitudes, conduction velocities, latencies) of the nerve conduction studies in acute stroke patients with severe hemiparesis (MRC