İzmir ili hava ölçüm sisteminin uygunluğunun araştırılması
Research on the suitability of weather forecast system forİizmir province
  1. Tez No: 200563
  2. Yazar: ALİ CENK DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. FETHİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez çalımasında zmir ilinin hava ölçüm sisteminin uygunluu aratırılmıtır. Bu çalıma için öncelikle hava kirlilii nedir konusu açıklanmaya çalıılmı, hava kirliliinin genel yapısı ve hava kalitesi kavramları anlatılmıtır. Genel olarak hava kirleticilerin neler olduu, hava kalitesi sınır deerleri de verilerek tezin içerisine dahil edilmitir. Daha sonra hava kirliliinin çevre üzerine etkileri incelenmi, Dünyada ve Türkiye'de hava kirlilii ve bunun halk salıını etkileri açıklanmaya çalıılmıtır. Bu açıklamalardan sonra Dünyada Hava Kirliliine karı alınan önlemler ve sonuçları incelenmitir. Ülkemizde hava kirlilii ve hava kirletici kaynaklar da bilgi olarak tezin içerisine dahil edilmitir. Ülkemizde hava kirlilii konusunda alınan tedbirler ve sorunlar da aratırılmıtır.Ege Bölgesi ölçeinde hava kirletici kaynakların bilimsel veriler ve resmi kayıtlar ııında Kütahya ili hariç verileri de tez çalımasına dahil edilmitir. Daha sonra ilimiz ölçeinde kullanılmakta olan sabit tip hava kalitesi izleme istasyonu teknik artnamesi de olması gereken standartları içermesi açısından tezin içerisine bilgi olarak alınmıtır. Daha sonra zmir ili ölçeinde bulunan 4 adet hava ölçüm istasyonu yerinde görülerek fotoraflanmı, uzmanlar ve yetkililer ile görüülerek bu istasyonların yer ve ölçüm artlarının uygunluu tespit edilmeye çalıılmıtır. Ve 02.11.1986 tarih ve 19269 sayılı Hava Kalitesinin Korunması Yönetmelii, hava kalitesi deerlendirme standartları ve istasyon yer seçim kriterleri incelenerek mevcut istasyonların yer, adet ve teknik ekipman açısından uygunluu aratırılmıtır. Tezin ekinde ise mevcut 4 adet hava ölçüm istasyonunun yerinde çekilen fotorafları ve zmir Büyükehir Belediye Bakanlıı Çevre ve Salık leri Daire Bakanlıı Çevre Salıı Hizmetleri ube Müdürlüünden alınan son 10 yıllık zmir ili resmi hava ölçüm verileri kullanılmıtır. Dünyada ve Türkiye'de yapılan birçok çalımada hava kirliliinin insan salıı üzerindeki olumsuz etkileri belirtilmitir. Hava kalitesi izlemenin amacı hava kalitesinin salıklı bir biçimde yönetimi, salık etkileri, halkın hava kalitesi hakkında bilgilendirilmesi ve yerel standartlar ile hedefler karılanıyor mu tespitlerini yapmaya yöneliktir. Gelecek nesillerin daha salıklı bir ortamda yaamlarını sürdürmesini salamak amacıyla zmir ili bazında hava ölçüm sisteminin bu tez çalımasında aratırılan ve kullanılan tüm veriler ııında uygunluunu aratırarak gerekli iyiletirmelere katkıda bulunmak ve böylelikle yaadıımız ehrin hava kalitesinin iyiletirilmesini salamak bu tezin ana amacıdır. Böylece ilimizdeki hava kalite ölçümleri belli standartlara oturtularak mevcut ve gelecek kuaklar için daha salıklı yaam ortamının ve iyiletirilmi hava artlarının oluturulmasına imkân verilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis study includes a research on the suitability of weather forecast system of zmir province. For this study, primarily the definition of air pollution was sought to be provided, and the general structure of air pollution as well as the air quality concept were discussed. The elements polluting the air and the limit values of air quality were included in the thesis. Afterwards the effects of air pollution on the environment were emphasized and the effects of this on the public health were sought to be explained. After these explanations, the precautions against Air Pollution in the World and the consequences thereof were examined. The air pollution and sources polluting the air in our country were included in the thesis for information. The precautions against and problems arising from air pollution in our country were also examined. The data, excluding Kütahya province, were also included in the thesis study in the light of scientific data and official records of air polluting resources in the scale of Aegean Region. Thereafter, a fixed air quality monitoring station as used within the scale of our province was included in the thesis for information purposes with regards to its technical specifications involving the required standards. Afterwards, 4 weather forecast stations located within the scale of zmir province were visited, and photographs were taken; interviews were made with experts and authorized people, and it sought to determine the suitability of the location and forecasting conditions of these stations. The Directive on Preserving the Air Quality dated 02.11.1986 and numbered 19269, air quality assessment standards, and the criteria for selecting the location of station were examined, and the suitability of the locations, quantities and technical equipment of present stations were investigated. Photographs of 4 air measurement stations as well as the official air measurement data of the last 10 years for the province of zmir as provided by the Branch Directorate of Environmental Health Services of the Directorate of Environmental and Health Affairs Office of the Metropolitan Municipality of zmir were used in the annex to thesis. Negative effects of air pollution on public health both in the world and in Turkey as provided in many studies were emphasized. The purpose of air quality monitoring is to ensure the administration of air quality in a healthy way, to inform the public of its effects on health and air quality, and to determine weather the local standards and targets are met. The principal objective of this thesis is to make a research on the suitability of weather forecast systems on the basis of zmir province, and to contribute in providing necessary improvements and thus to ensure that the air quality of our city is improved in the light of all the data as investigated and used in this thesis for the purpose of ensuring future generations to live in a healthier environment. Thereby, it would be possible to set air quality measurements in our city on specific standards and to develop a healthier environment for living as well as improved air conditions for the present and future generations.