Investigation of thermal decomposition kinetics of Cr, Mo and W hexacarbonyl complexes of the schiffbase 3[(4-butyl(phenyl)imino]1H-indol-2(3H)-on using thermogravimetric methods
3[(4-butyl(phenylimino]1H-indol-2(3H)-on (ISB) schiff bazının Cr, Mo ve W hekzakarbonilleri ile verdiği komplekslerin ısısal bozunma kinetiğinin termogravimetrik olarak incelenmesi
- Tez No: 200562
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Cr, Mo ve W hekzakarbonillerinin 3[(4- bütil(fenil)imino]1H-indol-2(3H)-on (ISB) Schiff bazı ile yaptığı komplekslerin ısısal bozunma kinetiği, izotermal olmayan (dinamik) termogravimetri yöntemleriyle araştırılmıştır. Bu kompleksler bölümümüzün anorganik kimya laboratuarında sentezlenmiştir. IR, NMR ve kütle spektrumları ligand ve metal komplekslerinin yapısal karakterizasyonlarının araştırılmasında kullanılmıştır. Sentezlenen komplekslerin bozunması azat atmosferi altında, 50 C/dak., 10 0 C/dak., 15 0 C/dak. ve 20 0 C/dak. lık ısıtma ısıtma hızlarında Shimadzu DTG-60H termogravimetri cihazı kullanılarak incelenmiştir. Bu komplekslerin bozunma kinetiği; integral, diferansiyel ve fark-diferansiyel termogravimetri yöntemleri kullanılarak araştırılmalıdır. Ozawa, Friedman ve Freeman-Carroll yöntemlerini uygulayarak, aktivasyon enerjisi, E, pre-eksponansiyel faktör, A, ve tepkime mertebesi, n, gibi kinetik parametreler üç farklı yöntemle TG eğrilerinin analizinden elde edilmiştir.En iyi değerler Ozawa'nın integral eğri çakıştırma yöntemi ileCr(ISB) için E=43.66±1.9 kJ/mol, n=1 ve log A=1.56±0.28, Mo(ISB) için E=60.60±5.9 kJ/mol, n=1 ve log A=0,80±0.3, W(ISB) için ise E=47,56±5,7 kJ/mol, n=1 ve log A=1.00±0.13 olarak bulunmuştur. Dinamik termogravimetrik yöntemlerinin karşılaştırma sonuçları, metal karbonil komplekslerinin ısısal bozunmasına ilişkin kinetik parametrelerinin araştırılmasında en uygun yöntemin integral yöntemler, özellikle Ozawa yöntemi olduğunu göstermiştir.Diferansiyel ve farkdiferansiyel yöntemlerin ise hatalı sonuç verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study thermal decomposition kinetics of Cr, Mo and W hexacarbonyl complexes of the Schiff base 3[(4-butyl(phenyl)imino]1Hindol-2(3H)-on (ISB) was investigated by non-isothermal (dynamic) thermogravimetric methods. These complexes were synthesised in inorganic chemistry laboratory of Ege University Chemistry Department. IR, NMR and mass spectra were used for the investigation of the structural characterization of the ligand and the metal complexes. The thermal decomposition of the synthesised complexes was studied in nitrogen atmosphere at the heating rate 5 0 C/min, 10 0 C/min, 15 0 C/min and 20 0 C/min by using Shimadzu DTG-60H thermogravimetry apparatus. The decomposition kinetics of these complexes were examined by using integral, differential and difference-differential thermogravimetric methods. Applying the Ozawa, Friedman and Freeman-Carroll methods, kinetic parameters like activation energy, E, pre-exponential factor, A, and reaction order, n, were obtained from the analysis of TG curves with three different methods. The best values were found to be E=43.66±1.9 kJ/mol, n=1 and log A=1.56±0.28 for Cr(ISB), E=60.60±5.9 kJ/mol, n=1 and log A=0,80±0,3 for Mo(ISB), E=47,56±5,7 kJ/mol , n=1 and log A=1.00±0.13 for W(ISB) by means of Ozawa's integral curve fitting method. VI Results of the comparison of the dynamic thermogravimetric methods for indicated that the most appropriate methods for investigation of kinetic parameters related to the thermal decomposition of metal carbonyl complexes were the integral methods, especially Ozawa's method. And it was observed that differential and difference-differential methods lead to erratic results.