TiO2 ince filmleri ile kaplanmış yüzeylerin Staphylococcus aureus'a karşı fotokatalitik bakterisidal etkilerinin incelenmesi
The investigation of photocatalytic bactericidal effects against Staphylococcus aureus by TiO2 thin films coated surfaces
- Tez No: 200604
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL KARABOZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Mikrobiyoloji, Mühendislik Bilimleri, Chemistry, Microbiology, Engineering Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu aratırmada, saf ve metal doplu TiO2 ince filmlerinin Staphylococcus aureus'a karı fotokatalitik bakterisidal aktivitesini saptamak amaçlanmıtır. Bu çalımada, TiO2 ince filmleri sol jel daldırma yöntemi kullanılarak sodyum cam substratlar üzerine uygulanmıtır. TiO2 ince filmlerinin hazırlanmasında kullanılan prekürsör solüsyonu, titanyum tetraizopropoksidin uygun miktarı, solvent olarak propanol ve katalist olarak nitrik asit kullanılarak hazırlanmıtır. Saf olmayan maddelerin TiO2 tabakasına diffüzyonunu engellemek amacıyla sodyum cam substratlar öncelikle ince bir silika tabakası ile kaplanmıtır. TiO2 solü içerisine farklı konsantrasyonlarda demir, bakır ve polietilen glikol (PEG 600) eklenerek filmlerin yüzey yapısı modifiye edilmitir. Daldırarak kaplama ve 120°C'lik ön-fırınlama ilemi 3 kez tekrar edilmi ve bunu takiben filmler 500°C'de fırınlanmıtır. Prekürsör solüsyona Fe, Cu, ve PEG ilavesinin ince filmlerin yüzey yapısına ve fotokatalitik aktiviteye olan etkisi aratırılmıtır. Filmlerin morfolojik yüzey yapısı ve kompozisyonu, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Taramalı Uç Mikroskobu (AFM) ve XI ınları Kırınım Cihazı (XRD) kullanılarak incelenmitir. Yapılan SEM ölçümleri sonucunda silikasız camlar üzerine kaplanan filmlerin homojen olmadıkları ve birçok yerlerinde çatlaklar içerdikleri buna karın silika kaplı substratlar üzerine hazırlanan filmlerin homojen ve çatlaksız oldukları saptanmıtır. 500°C'lik ısısal ilemden sonra PEG eklenen filmler poröz yapıda olmutur. Demir ve bakır ile yapılan doplama, dop edilmeyen TiO2 örneklerinin düz yüzeyini poröz ve sünger-benzeri bir yapıya dönütürmütür. Örneklerin AFM ölçümlerinde homojen bir kümeleme tespit edilmitir. PEG içermeyen filmlerin pürüzlülük deerleri 15,579-71,725 nm arasında deiiklik göstermi fakat PEG eklendiinde bu deerler 0,5559 nm'ye kadar dümütür. XRD analizleri, 500°C'de fırınlanan bütün filmlerin anataz formda olduklarını göstermitir. Uzun dalga boylu UV ııı (365 nm) ile ıınlanan TiO2 ince filmlerinin antibakteriyel etkinlii, model olarak Staphylococcus aureus ATCC 6538P kullanılarak aratırılmıtır. Bakteriyel solüsyondan 50 ml alınarak TiO2 kaplı substratlar üzerine pipetlenmi ve kurumayı engellemek amacıyla hava geçirmeyen ve ıınlanan bir düzenee yerletirilmitir. Bu düzenek, yaklaık 360 nm civarında pik veren ve ıık younlu UV radiometer (UVP) ile ölçülerek 1 mW/cm2'ye ayarlanan 20W siyah ıık (UVP Upland, CA 91786, Model XX-20 BLB) ile ıınlanmıtır. 30, 60, 90, 120, dakikalık ıınlama periyotlarından sonra fosfat tamponu kullanılarak hücreler cam yüzeyinden yıkanmıtır. Canlı kalan hücre sayısını tespit etmek için, toplanan hücrelerin uygun seyreltmeleri Baird Parker Agar ortamında 37°C'de 48 saat süreyle inkübe edilmitir. Yapılan sayısal analizler, filmlerin kompozisyonuna ve karakteristiklerine balı olarak 30 dakikalık UVA ıınlaması sonucunda TiO2 ince filmlerinin gösterdikleri bakteriyel inhibisyonun % 52,36-100 arasında deitiini göstermitir. TiO2 kaplı filmlerin etkinlii, bakteriyel inhibisyon oranı % 31,25-65,50 arasında deien TiO2 kaplı olmayan filmlerden belirgin ölçüde yüksek olmutur. SiO2 koruyucu filminin, TiO2 tabakasına Na iyon diffüzyonunu önlemede çok etkili olduu bulunmutur. Sodyum cam substratları üzerine kaplanan TiO2 filmlerinin fotokatalitik aktivitesi, Na iyonlarının termal diffüzyonundan dolayı daha düük olmutur. TiO2 ince filmlerinin fotokatalitik aktivitesi Cu ve PEG (600) doplanmasıyla artmı, Fe doplanmasıyla dümütür. Fe doplu kaplamalar en düük antibakteriyel aktiviteyi gösterirken, Cu doplu kaplamalar en yüksek aktiviteyi göstermitir. Cu/TiO2 filmi üzerindeki S. aureus ATCC 6538P'nin canlılık oranı 30 dakikalık ıınlama sonucunda belirlenemeyen düzeye inmitir. Cu/TiO2 kaplamalarının karanlıkta da bakterisidal etki göstermesi, bakırın kendisinin bakterisidal etki sergilediini kanıtlamıtır. Bu sonuçlar, TiO2 ince filmlerinin fotoindüklenmi bakterisidal etkisinin filmlerin karakteristiklerine balı olduunu göstermitir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to investigate the photocatalytic bactericidal effects of pure and metal doped TiO2 thin films against Staphylococcus aureus. In this study, titanium dioxide thin films were prepared using a sol-gel dip-coating tecnique on soda-lime glass substrates. The precursor solution for TiO2 thin films were prepared using the proper amount of titanium tetraisopropoxide, propanol as a solvent and nitric acid as a catalyst. The soda-lime glass substrates were first coated with a thin layer of silica to prevent impurity diffusion to TiO2 layer. The surface structures of the films were modified by adding different concentration of iron, copper and polyethylene glycol (PEG 600) into TiO2 sol. Dip coating and pre-annealing at 120°C were repeated 3 times and then the films were post-annealed at 500°C for 1 hour. The effects of Fe, Cu and PEG addition to the precursor solution on the surface structure and photocatalytic activity of the resultant thin films were investigated. The morfology of surface structure and composition of the films were examined by Scanning Electron Microscopy (SEM), Atomic Force Microscopy (AFM) and X-ray Diffraction (XRD). The film prepared on sodalime glass without silica was non-uniform and having cracks at many places whereas the film prepared on silica coated substrates was uniform and without cracks. After PEG was added, porous structures developed in the films and doping with iron and copper converted the flat surfaces in the undoped TiO2 samples to porous, sponge-like surfaces after thermal treatment at the 500°C. From the AFM images of the samples a uniform agglomeration was observed The roughness profiles (RMS) of the film surfaces without PEG have been measered in the range of 15.579 to 71.725 nm,.but when PEG was added, the values decreased to 0.5559 nm. XRD pattern showed that all TiO2 films displayed the characteristic diffraction peaks of anatase structure annealed at 500°C. The antibacterial efficiency of longwave UV-irradiated (365 nm) TiO2 thin films was investigated using Staphylococcus aureus ATCC 6538P as a model. A 50 ml of the bacterial solution (3.0x108 cfu/ml) was pipetted onto TiO2 coated substrates and placed in an air tight illumination chamber to prevent drying. This chamber was illuminated with 20W black light (UVP Upland, CA 91786, Model XX-20 BLB); the light intensity, which peaks at around 360nm, was 1.0 mW/cm2, which was measured using a UV radiometer (UVP). After each illumination time period for 30, 60, 90, 120, min. the cells were washed from the glass surface in a steril petri dish using phosphate buffer solution (PBS). Appropriate dilutions of the collected cells were incubated at 37°C for 48 h in Baird Parker Agar medium to determine the number of viable cells in terms of cfu. The quantitative experiments showed that bacterial inhibiton of TiO2 thin films varies between % 52.38-100 after 30 min. UVA illumination depending on the composition and characteristics of the films The efficiency was remarkably higher than that without a TiO2 film in which light caused bacterial inhibition between % 31.25-65.50. It was found that SiO2 film precoating is very effective to prevent Na ion diffusion into TiO2 layer. TiO2 thin films coated on soda-lime glass substrates exhibited lower photocatalytic activity due to the thermal diffusion of Na ion. The photocatalytic activity of the TiO2 thin films increased with Cu and PEG (600) doping and decreased with Fe doping. Fe doped coatings exhibited the lowest antibacterial activity whereas Cu doped coatings exhibited the highest. The survival ratio for S. aureus ATCC 6538P in the liquid film on the Cu/TiO2 film under black light illumination decreased to a neglible level within 30 min. The bactericidal ability of Cu/TiO2 coatings was even found in the dark. This indicated that Cu poses bactericidal activity. The results indicated that the photoinduced bactericidal efficiency of TiO2 thin film probably depended on the characteristics of the films.