Kadmiyuma maruz kalan işçilerde immünotoksik etkilerin incelenmesi
  1. Tez No: 20066
  2. Yazar: BERRAN YÜCESOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ASUMAN KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
60 ÖZET Bu çalışmada, kadmiyuma mesleksel olarak maruz kalan kişilerin kan kadmiyum konsantrasyonları, serum immunoglobulin düzeyleri ve beyaz kan hücresi yüzdelerindeki değişimler incelenmiştir. ' Kanda kadmiyum tayini ilk kez birarada kullanılan“şelasyon-ekstraksiyon”ve“yarıklı kuvars tüp-atom yakalama”teknikleri ile alevli atomik absorpsiyon spektrof otometresin- de (FAAS) yapılmıştır. FAAS yönteminin duyarlığı bu iki tekniğin birarada kullanılmasıyla yaklaşık 9 kez arttırılmıştır. Yaptığımız ölçümlerde, mesleksel olarak kadmiyuma maruz kalan işçilerin kan kadmiyum konsantrasyonlarında kon trol grubuna göre anlamlı bir artış olduğu bulunmuştur. Sigara içimi, kontrol grubunda kan kadmiyum konsantrasyonunu an lamlı derecede arttırmış ancak, maruz grupta anlamlı bir artışa neden olmamıştır. Serum IgG, IgA ve IgM düzeyleri radyal immünodifüz- yon ve immünoelektrof orez yöntemlerinin paralel uygulanması ile incelenmiştir. Gerek kontrol, gerekse maruz grubun serum immünoglubulin düzeyleri ile kan kadmiyum konsantrasyonları arasında anlamlı bir korelasyon bulunamamıştır. Kontrol ve maruz grupların serum immunoglobulin düzeyleri arasında da an lamlı bir fark gözlenememiştir. Beyaz kan hücresi yüzdeleri açısından da kontrol ve maruz grup arasında anlamlı bir fark bulunamamış, her iki grubun değerlerinin de normal sınırlar içerisinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY In this study, variations of blood cadmium concen trations, serum immunoglobulin levels and white blood cell percentages of cadmium-exposed workers were investigated. Cadmium determination in blood was made with flame atomic absorption spectrophotometer combining the techniques of“chelation-extraction”and“slotted quartz tube-atom trap ping”for the first time. The sensitivity of FAAS method was improved approximately ninefold with the use of these two techniques. In the measurements, cadmium concentrations in blood were found higher in the exposed than in the control group, the difference was statistically significant. A significant increase in blood cadmium concentra tions was observed in smoker controls compared with the non-smokers of the same group. But there was no significant difference in smokers and non-smokers of the exposed group. Serum IgG, IgA and IgM levels were determined with radial immunodiffusion and Immunoelectrophoresis techniques. There was no significant correlation between blood cadmium concentrations and serum immunoglobulin levels of both exposed and control groups. It was also found that there was no signi ficant difference between serum immunoglobulin levels of con trol and exposed groups. The difference between the white blood cell percent ages of exposed and control groups was also insignificant. And the values of both groups were found in the normal range.