Denizli dağları (Babadağ, Honaz dağı) biryofit florası
The bryophyte flora of Denizli mountains (Babadağ, Honaz dağı)
  1. Tez No: 200683
  2. Yazar: MESUT KIRMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN ERDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Batı Anadolu'nun önemli dag olusumlarından Babadag ve Honaz Dagı (Denizli/Türkiye) biryofit florası çalısılmıstır. Yöreden toplanan 1997 paket biryofit örneginin teshisi sonucu, boynuzlu cigerotlarında tek familyaya ait tek cins altında tek tür, cigerotlarında 16 familyaya ait 23 cins altında 31, karayosunlarında ise 22 familyaya ait, 79 cins altında 274 tür ve tür altı takson arastırmalarımız sonucunda belirlenmistir. Walter tarafından kaydı verilen ve tarafımızca kaydedilmeyen 4 taksonla birlikte, Babadag ve Honaz Dagı'nın biryofit florası, 39 familyaya ait 103 cins altında toplam 310 taksona yükselmistir. Bunlardan Didymodon australasiae, Crossidium crassinerve, Phascum cuspidatum var. arcuatum, Weissia breutelii, Grimmia britannica ve G. pilosissima Türkiye'den ilk kez kaydı verilen taksonlardır. Yöreden saptanan taksonlar arasında cigerotlarından 3 karayosunlarından ise 74 takson C11 karesi (Henderson, 1961) için yeni kayıttır. Arastırma alanından saptanan taksonlar, üzerinde bitkinin toplama ve teshis tarihleri, sinonimleri, hangi lokalitelerde bulundugu, herbaryum ve toplama numarası, dünya üzerindeki yayılısı ve gerekli açıklamaların yapıldıgı, bir tablo üzerinde harf sırasıyla verilmistir. Ayrıca cins düzeyine kadar evrimsel sırasıyla [karayosunları: Corley ve ark. (1981); cigerotları ve boynuzlu cigerotları: Grolle (1983)] verilmis olup, tür ve tür altı taksonlar harf sırasına göre düzenlenmistir. Arastırma alanımızdan tespit ettigimiz, tip lokalitesi ülkemiz olan Orthotrichum cupulatum Hoffm. ex Brid. var. bistratosum Schiffn. Schiffner tarafından 1913'de, Müller tarafından toplanan Grimmia nutans Bruch, ise Bruch tarafından 1929 yılında ilk kez bilim dünyasına tanıtıldıktan sonra 75 yıl sonra ülkemizden 2. kez toplanmıstır. Orthotrichum tortidontium (F. Lara, Garilleti ve Mazimpaka, 2000), Bryum algovicum (T. Yayıntas, 2001). Orthotrichum rivulare (Erdag ve Kürshner, 2002) ve O. scanicum (Erdag ve ark., 2004), Isothecium myosuroides var. brachythecioides (Uyar ve Çetin, 2004) ise ülkemizden yakın zamanda kaydı verilen ve ikinci kez toplanan taksonlardır.
Özet (Çeviri)
The bryophyte flora of Babadag and Honaz Mountain (Denizli/Turkey), two of the important mountains of Western Turkey, have been investigated. As a result of identifications of 1997 specimens collected from the area, 274 moss species belonging to 22 families and 79 genera and 32 species of hornworts (1) and liverworts (31) belonging to 17 families and 24 genera have been found. Together with the records (1967) given by the Walter, the bryophyte flora of Babadag and Honaz Mountain are increased to a total number of 310 taxa belonging to 103 genera and 39 families. Didymodon australasiae, Crossidium crassinerve, Phascum cuspidatum var. arcuatum, Weissia breutelii, G. britannica and G. pilosissima are new to bryophyte flora of Turkey among the others. 74 taxa of mosses and 3 taxa of liverworts are new records for square C11 according to Henderson?s (1961) grid system. Identified taxa in our study area have been presented alphabetically in the table with the date of plants collected and determined, synonyms, existing locations, herbarium and collection numbers and worldwide distributions. Furthermore, these taxa were listed to families level [mosses: Corley ve ark. (1981); liverworts and hornworts: Grolle (1983)], spesific and subspesific taxa vere presented alphabetically. Orthotrichum cupulatum Hoffm. ex Brid. var. bistratosum Schiffn. (Schiffner, 1913) and Grimmia nutans Bruch (Bruch, 1929) had been described from Turkey. The latter was also collected from Meteora (Greece) and was described as a new species (G. meteorae) by Townsend in 1989, Greven (1995) compared two collections and found that G. meteorae was a synonym of G. nutans, a neglected taxon during 60 years. G. nutans was collected from Babadag after 75 years of the first collection (zmir, 1929). Again, Orthotrichum cupulatum Hoffm. ex Brid. var. bistratosum Schiffn. A taxon known only from its type (Schiffner, 1913) and Spain (Guerra, 1985) collected from SE Turkey. Interestingly, this taxon was also collected from Babadag (after 91 years).