In vitro ortamda sempatomimetik ilaçların beta adrenerjik reseptör aktivasyonlarına Mg ve Ca iyonlarının etkileri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 20074
  2. Yazar: BİLAL CEM LİMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ GÜRTUNCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
43 5. ÖZET Bu çalışmada, izole tavşan uterus 1 arında sempatomime- t i k ilaçların beta-adrenerj ik reseptör akta vasyonl arı na Mg ve Ca iyonlarının etkileri araştırıldı. Bu amaçla çalışmada 4.5-5 aylık Yeni Zelanda ıkkı beyaz dışı tavşanlar kullanıl mıştır. Deneylerde östrojen ve progesteron uygulanmış tav şanlardan alınan uterus parçalarından hazırlanmış test doku- 1 arı kull anıl di. Test dokuları De Jalons solüsyonu içeren izole organ banyosunda bir saat ekılibrasyona bırakıldı., Deneyler sırasın da sürekli olarak %95 Op ve %B C02 karışımı banyo solüsyonuna uygulanmıştır. Tüm deneylerde alfa reseptörler Fentolamin i- 1 e bloke edildi. Ca ve Mg yönünden içeriği farklı De Jalons solüsyo nunda ekil ibre edilen test dokuları yoğun potasyum (144,5 mM) ile kontrakte edildi. Yoğun potasyumun oluşturduğu bu kontrak- siyonlar îzoprenal in ve Dibutiril siklik AMP tarafından Ca ve Mg iyonu yoğunlukları farklı ortamlarda gevşetildi. Mg iyonu varlığında îzoprenal inin gevşetici etkileri Mg iyonu olmayan ortamlara göre artmıştır.
Özet (Çeviri)
45 6- SUMMARY“Investigations on the in vitro effe/ts of Mg and Ca ions on Beta-adrenergic receptor activation by sympathomime tic dirgs”In this study, the effects of Ca and Mg ions on beta- adrenergic receptor activation were investigated in the iso lated rabbit uterine strips. For this purpose, 4,5-5 mounts old New Zelanda female rabbits were used. The uterine strips obtained from oestrogen and progesteron primed female rabbits were used for all studies. The strips were allowed to equilib rate in the bath for one hour. The bathing solution (De Jalons) was continuously aerated with a-.mixture of %95 02 and %5 Cop. During experiments, alpha receptors were blocked, with Phentholamine. The drugs used ( Isoprenal ine and Dibutyryl cyclic AMP) in these experiments were freshly prepared by dilution from their stock solutions. The isometric tension was recorded with a forcerdis- placment transducer connected to an ink-writing polygraph. The resting tension was adjusted to about one gram. The uterine strips were contracted by external potas sium. In the case of potassium contracture, external potassium concentration was raised to 144.5 mM before the application of Isoprenal ine and Dibutyryl cyclic AMP.46 In the presence and absence of Mg ions the contractu' re generated by potassium was partially related after we ad ded Isoprenaline and dibytyryl cyclic AMP, the Isoprenal ine- induced relaxation enhanced in the presence of Mg ions, but not Dibutyryl cyclic AMP.. Isoprenal ine and Dibutyryl cyclic AMP relaxed the potassium contraction both in the presence and absence of Ca ions; but relaxation was not altered in the presence and ab sence of Ca ions. As a result; it can be concluded that the external Mg ions potantiates the beta-adrenergic activation in rabbit uterine. On the other hand, the effect on potass ium-contrac- ture is potantiated by Mg ions only in the case of Isoprena- 1 ine.