Inclusive production of the ?±(770) meson hadronic decays of the Z0 boson
Z0 Bozonu'nun hadronik bozunumunda ?±(770) mezonu ölçümü
- Tez No: 200766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDA BEDDALL, YRD. DOÇ. ANDREW BEDDALL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Anahtar Kelimeler: ± mezon üretimi, ALEPH, LEP, hadronik Z bozunumları, ± meson production, ALEPH, LEP, hadronic Z decays
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalımada, LEP'teki ALEPH detektöründe, hadronik Z bozunumlarından elde edilen yüklü ±(770) vektör mezonunun üretim hızı ölçüldü. 1991 ve 1995 yılları arasında ALEPH detektörü ile kaydedilen toplam 3,239,746 hadronik olay seçildi. ± 0 + ± bozunumları xE > 0.05 and p 0 05 deerleri için bir araya getirildi; burada xE = E/Edemet and xp = p/pdemet eklindedir. Hadronik olay baına ± mezonun bolluu: = 2.59 ± 0.03 ± 0.15 ± 0.04 olarak hesaplandı. Burada birinci hata istatiksel, ikincisi sistematiktir. Üçüncü hata hesaplanmayan xp = xE = 0 deerleri için tahminde yapılan hatadır. Ölçülen üretim hızı ve diferansiyel tesir kesitleri Monte Carlo öngörüleri ve OPAL grubunun sonuçları ile karılatırıldı.
Özet (Çeviri)
The inclusive production rate of the charged vector meson ±(770) in hadronic Z decays is measured with the ALEPH detector at the LEP collider. A total of 3,239,746 hadronic events are selected from data recorded by ALEPH from the 1991 to 1995 running periods. Decays of ± 0 + ± are reconstructed for xE > 0.05 and xp > 0.05 where xE = E/Ebeam and xp = p/pbeam. The ± multiplicity per hadronic event is evaluated to be: = 2.59 ± 0.03 ± 0.15 ± 0.04 where the first error is statistical and the second systematic. The third error is from the extrapolation to the xp = xE =0. The rates and differential cross-section are compared with Monte Carlo model predictions and OPAL measurements.