Tek taraflı ağrılı diz osteoartritinde konvansiyonel rehabilitasyona eklenen kontralateral izokinetik alt ekstremite egzersizlerinin etkisi
The Effect of Contralateral Isokinetic Lower ExtremityExercises Added to Conventional Rehabilitation in Unilateral Painful Knee Osteoarthritis
  1. Tez No: 867243
  2. Yazar: EMİNE METİN İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE MERAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT KARATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yaşlı nüfusun artması ile dejeneratif eklem hastalıkları toplumun büyük kısmını ilgilendirir hale gelmiştir. Eklem kıkırdağında erozyon, kemik hipertrofisi (osteofitler), subkondral skleroz, sinovyal membran ve eklem kapsülünde biyokimyasal ve morfolojik değişiklikler görülür. Osteoartrit, uzun vadede fiziksel aktivitenin azalması, kondisyon kaybı, uyku bozukluğu, yorgunluk, depresyon ve sakatlığa neden olabilir. Fonksiyonelliği kısıtlayan ve yaşam kalitesini azaltan bu kronik hastalığın tedavisinde temel bileşen egzersizdir. Literatürdeki çalışmalar genellikle kontraleteral kaslardaki kuvvet artışı ve kas kalınlığı üzerinedir. Bu çalışma ile OA'ya bağlı ağrılı dizde rutin tedaviye eklenen ve kontralateral alt ekstremiteye uygulanan izokinetik egzersizlerin, ağrılı dizdeki kas kuvveti, kas kalınlığı, fonksiyonelliğe etkisi ve muhtemel ilişkisini bütüncül olarak göstermek ve klinisyenlere diz osteoartriti tedavisinde yeni bir bakış açısı kazandırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya 30.11.2022 ile 30.11.2023 tarihleri arasında, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'na başvuran. 50 yaş üzerindeki, diz osteoartriti tanısına bağlı tek taraflı diz ağrısı olan, yatarak/ayaktan takip edilen ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 32 hasta alındı. Sosyodemografik verileri, boy, kilo, vücut kitle indeksi, fiziksel aktivite düzeyleri, dominant ekstremiteleri, ağrılı taraf ve hastalık süresi kaydedildi. Diz pasif EHA, son bir haftalık dönemde sağ ve sol diz ağrısı için VAS, her iki diz için WOMAC diz osteoartrit indeksi skoru ve mevcut grafileri üzerinden Kellgren/Lawrence gonartroz evresi kaydedildi. Zamanlı kalk ve yürü testi (TUG) yapılarak sonucu kaydedildi. Cybex 770 NORM izokinetik dinamometre sistemi ile 60°/s hızda fleksiyon ve ekstansiyon pik tork değeri, 180°/s hızda fleksiyon ve ekstansiyon pik tork değeri ve 180 derecede total iş üretimi (endurans) değerlendirildi. Katılımcılara SF-36 anketi doldurtuldu. Bu değerlendirmeleri takiben hastanın klinik durumuna kör, kas-iskelet sistemi ultrasonografisi konusunda tecrübeli bir fiziyatrist tarafından hastaların ultrason ile uylukta kuadriseps kas kalınlığı (RF, VL, VI, VM, VMO) ölçümü yapıldı. Sonrasında hastalar randomize edilerek 2 gruba ayrılarak konvansiyonel tedavi olarak verilen, izometrik egzersiz, TENS, hotpack tedavileri her iki grupta da ağrılı dize uygulandı ve çalışma grubuna ek olarak kontralateral alt ekstremiteye yönelik Cybex 770 NORM izokinetik dinamometre sistemi ile 60°/s ve 180°/s hızlarda cihazın standart protokolü ile izokinetik egzersiz 20 seanslık tedavi programı şeklinde ayaktan veya kliniğimizde yatarak verildi. Başlangıçta yapılan ölçümler, 20. seans bitimini takiben aynı şekilde tekrarlandı. Başlangıçta iki grubun klinik ve demografik özellikleri benzerdi. Kontrol grubunun 13'ü kadın (%81,3), 3'ü erkek (%18.8), çalışma grubunun 12'si kadın (%75), 4'ü erkekti (%25). Çalışmaya alınan diz osteoartriti tanılı hastaların, kontrol grubunun yaş ortalaması 59,81 ± 6,34 yıl, çalışma grubunun yaş ortalaması 59,19 ± 5,75 yıldı. 107 Tedabi bitiminde yapılan ölçümlerde kontrol grubunda TUG testinin tedavi sonrasındaki ölçümü istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksektir (9,64) (p0,05). Tedavi öncesinden sonrasına kadar geçen süreçte kontrol grubunda 60°/s hızda fleksiyon pik tork, 180°/s hızda fleksiyon pik tork, 180°/s hızda toplam fleksiyon iş üretimi, 180°/s hızda toplam ekstansiyon iş üretimi; çalışma grubunda 60°/s hızda fleksiyon pik tork, 60°/s hızda ekstansiyon pik tork, 180°/s hızda fleksiyon pik tork, 180°/s hızda ekstansiyon pik tork, 180°/s hızda toplam fleksiyon iş üretimi ve180°/s hızda toplam ekstansiyon iş üretimi ölçümlerinde artış anlamlıdır. Ancak gruplar arasında anlamlı fark yoktur (p>0,05). Sonuç olarak, kontralateral ekstremiye verilen izokinetik egzersizin, tek taraflı ağrılı dize verilen izometrik egzersize göre fonksiyonellik üzerinde olumlu etkisi olduğu düşünülebilir. Diz OA olan hastalarda izometrik egzersiz ağrı, fonksiyonellik, kas kuvveti, kas kalınlığında anlamlı iyileşme sağlamaktadır, bu nedenle diz OA tedavisinde kullanılabilir. Ağrılı ekstremiteye verilen izometrik egzersizler, ağrı modülasyonu yoluyla hipoaljezi sağlamış ve/veya OA nedeniyle kontralateral egzersiz etkisine yol açan nöral mekanizmalar etkilenmiş olabilir. Kontralateral izokinetik egzersizin etkisini net bir şekilde gösterebilmek için sağlıklı kontrollerle kıyaslamanın yapıldığı, uzun süreli ve yüksek sayıda katılımcılı çalışmalara ihtiyaç vardır. Kontralateral izokinetik egzersiz immobilizasyonun mutlak gerekli olduğu hastalarda bir tedavi yöntemi olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Degenerative joint diseases have become a concern for a significant portion of the population due to the increasing elderly population. Erosion in joint cartilage, bone hypertrophy (osteophytes), subchondral sclerosis, and biochemical and morphological changes in the synovial membrane and joint capsule are observed. Osteoarthritis can lead to decreased physical activity, loss of conditioning, sleep disturbances, fatigue, depression, and disability in the long term. Exercise is a fundamental component in the treatment of this chronic disease, which restricts functionality and reduces quality of life. Studies in the literature generally focus on the increase in strength and muscle thickness in contralateral muscles. This study aims to comprehensively demonstrate the effect of isokinetic exercises applied to the contralateral lower extremity in addition to routine treatment in painful knee OA on muscle strength, muscle thickness, functionality, and their possible relationship, and to provide clinicians with a new perspective in the treatment of knee osteoarthritis. 32 patients aged 50 and over with unilateral knee pain diagnosed with knee osteoarthritis who applied to the Department of Physical Medicine and Rehabilitation at Gazi University Faculty of Medicine between 30.11.2022 and 30.11.2023, followed up inpatient/outpatient settings, and met the inclusion criteria were included in the study. Sociodemographic data, height, weight, body mass index, levels of physical activity, dominant extremities, painful side, and duration of illness were recorded. VAS pain scores for right and left knee pain in the last week, WOMAC knee osteoarthritis index score for both knees, and Kellgren/Lawrence gonarthrosis stage based on current graphs were recorded. The Timed Up and Go (TUG) test was performed, and the result was recorded. Flexion and extension peak torque values at 60°/s speed, flexion and extension peak torque values at 180°/s speed, and total work production (endurance) at 180 degrees were evaluated using the Cybex 770 NORM isokinetic dynamometer system. Participants filled out the SF-36 questionnaire. Following these evaluations, muscle thickness (RF, VL, VI, VM, VMO) in the quadriceps was measured with ultrasound by a physiatrist experienced in musculoskeletal ultrasound. Subsequently, the patients were randomized and divided into 2 groups. In addition to conventional treatment given as isometric exercise, TENS, and hot pack therapies applied to the painful knee in both groups, the study group received isokinetic exercises to the contralateral lower extremity using the Cybex 770 NORM isokinetic dynamometer system at 60°/s and 180°/s speeds according to the device's standard protocol as a 20-session treatment program, provided outpatient or inpatient at our clinic. Measurements taken at baseline were repeated in the same manner after the 20th session. At baseline, the clinical and demographic characteristics of the two groups were similar. Thirteen of the control group were female (81.3%), and 3 were male (18.8%); in the study group, 12 were female (75%) and 4 were male (25%). The mean age of the knee 109 osteoarthritis patients included in the study was 59.81 ± 6.34 years in the control group and 59.19 ± 5.75 years in the study group. In the measurements taken at the end of treatment, the TUG test measurement in the control group after treatment was statistically significantly higher (9.64) (p 0.05). There was a significant increase in measurements of peak torque at 60°/s flexion, peak torque at 180°/s flexion, total flexion work production at 180°/s, and total extension work production at 180°/s in the control group and peak torque at 60°/s flexion, peak torque at 60°/s extension, peak torque at 180°/s flexion, peak torque at 180°/s extension, total flexion work production at 180°/s, and total extension work production at 180°/s in the study group from pre-treatment to post- treatment. However, there was no significant difference between the groups (p> 0.05). In conclusion, it can be considered that isokinetic exercises given to the contralateral extremity have a positive effect on functionality compared to isometric exercises given to the painful unilateral knee. Isometric exercises provided to the painful extremity provide significant improvement in pain, functionality, muscle strength, and muscle thickness in patients with knee OA and can therefore be used in the treatment of knee OA. Isometric exercises given to the painful extremity may have provided hypoalgesia through pain modulation and/or affected neural mechanisms leading to the contralateral exercise effect due to OA. To clearly demonstrate the effect of contralateral isokinetic exercise, long-term and high- numbered studies with healthy controls are needed. Contralateral isokinetic exercise can be considered as a treatment method in patients where immobilization is absolutely necessary.