Geniş bandlı 3 MHz ultrasonik dönüştürücünün tasarımı ve gerçekleştirilmesi
The broadband ultrasonics transducer design and producing with 3 MHz
- Tez No: 200827
- Danışmanlar: PROF. İNAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalısmada, 3 MHz'lik piezoelektrik kristaller kullanılarak genisbantlı bir ultrasonik dönüstürücü tasarımı yapılmıstır. Tasarıma geçmeden önce, piezoelektrik malzemelerin mekaniksel ve elektriksel davranısları, bağıntılarıda göz önüne alınarak detaylı bir sekilde izah edilmistir. Daha sonra, ultrasonik dalgaların özellikleri ve piezoelektrik maddelerle üretilmesi incelenmistir. Bir piezoelektrik materyal kullanılarak yapılan dönüstürücünün, modellemesinde kullanılan esdeğer devreleri verilerek, genisband ve hassasiyet elde etmek için empedans uygunlastırmanın gerekliliği anlatılmıstır. Son olarak, tasarım asamaları anlatılmıstır. Dönüstürücüden elde edilen impuls cevapları verilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, a broad-band ultrasonic transducer has been designed by using 3 MHz piezoelectric crystals. Before beginning the design, mechanical and electrical behaviors of piezoelectric crystals are explained in details by considering their relations between them. Then, the properties of the ultrasonic waves and their production by using piezoelectric crystals have been investigated. By giving the equivalent circuits, which are used in modeling transducer produced by using a piezoelectric crystal, necessity of impedance matching to have broadband and system sensitivity is explained. Then, stages of design are expressed. As a result, the impulse response of the system obtained from transducer is given.