Sayısal hat kodlama teknikleri
Digital line coding technicals
  1. Tez No: 200828
  2. Yazar: SABRİ CAN BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAL FATMA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sayısal haberlesme sistemleri, analog haberlesme sistemlerine göre avantajların çok olması nedeniyle hızla yaygınlasmaktadır. Bu sebepten sayısal haberlesme üzerindeki çalısmalar çok önem kazanmaktadır. Bu çalısmada sayısal haberlesme konularından olan sayısal hat kodlama teknikleri üzerinde durulmustur. Çok kullanılan hat kodu türlerinin gözlenebilmesi ve isaretlerin karsılastırılabilmesi için bilgisayarlı simülasyonlar yapılmıstır. Ayrıca uygun bir deney setiyle gerçek ortamda da sonuçların gözlenebilmesi saglanmıstır.
Özet (Çeviri)
Digital communication systems have been spreading, according to analog communication systems because of its advantages. The studies on digital communication subjects have been getting importance. n this study, it?s worked on digital line code techniques which is one of the digital communication subjects. Computer simulations were done, which is used mostly, in order to be observed and compared the signals of line code kinds. Besides an experiment set was planned and it was achieved to be able to observe the results in real atmosphere.