Web tabanlı uzaktan eğitimde iki farklı öğretim modelinin öğrenci başarısı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of two different instructional models in web-based distance education on the student achievement
- Tez No: 200830
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURSAL ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Zamandan ve mekândan bagımsız egitim fikrinin ilk ortaya çıkısından günümüze dek, birçok farklı yöntem ve araç, insanlara daha etkin bir ögrenme ortamı saglayabilmek amacıyla degisik kombinasyonlar içinde kullanılmıstır. Bu kombinasyonlardan günümüz teknolojileri ısıgında en etkin olanı Web Tabanlı Uzaktan Egitimdir. Web tabanlı uzaktan egitimin amacına ulasabilmesi, büyük ölçüde kullanılan ögretim modelinin dogru seçimine baglıdır. Bu çalısmada video destekli ögretim metodu ve animasyon destekli ögretim metodu olmak üzere iki farklı egitim materyali hazırlanmıstır. Bu egitim materyalleri Dijital Elektronik dersinin Lojik Kapılar Modülünü kapsayan materyallerdir. Çalısmanın hedefi, iki farklı ögretim modeline göre hazırlanmıs materyallerin ögrenci basarısı üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Bu dogrultuda egitim materyalleri internet üzerinden yayınlanarak Akhisar Anadolu Teknik Lisesi 10 A sınıfı ögrencilerinin kullanımına sunulmustur. Ögrencilerin bu materyallere çalısma anındaki veriler veri tabanına kaydedilerek ögretim sürecine ait geri bildirimler veri madenciligi teknikleri kullanılarak analiz edilmistir. Bu analiz sonucunda video destekli egitim materyalinin animasyon destekli egitim materyaline göre ögrenci basarısını daha olumlu etkiledigi belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
Up to now from the beginning of first appearring of the idea of the independent education from time and space; various different methods and materials had been used within different combinations in order to maintain more efficient learning environment for the individuals. The most efficient one among these combinations in the light of today?s technology is the Web-based Distance Education. Attaining of the Web-based Distance Education to its aim mostly depends on the correct selection of the instructional model used. In this study, two different instructional materials, one of which is video-assisted instructional method, and the other one is the animation-assisted instructional method had been prepared. These instructional materials are the materials containing the logic gate module of the Digital Electronics Course. The purpose of this study is to investigate the effects of the materials prepared according to two different instructional models on the student achievement. Accordingly, these instructional materials had been published on the internet, and brought into the use of the students reading at 10 A class of Akhisar Anatolian Technical High School. The data obtained while the students were working on these materials had been recorded on the database, and the feedbacks belonging to education process had been analysed by using the data mining techniques. At the end of this analysis, it has been determined that the video-assisted instructional material affected the student achievement more positively than the animationassisted instructional material.