EMG sinyallerinin kısa zamanlı fourier dönüşümü ve dalgacık dönüşümü kullanarak analiz edilmesi
Analysing EMG signals using wavelet and short time fourrier transformation
- Tez No: 200829
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. RAHMİ CANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada kas hareketi ile elde edilen elektriksel aktivitenin algılanması, incelenmesi ve spektral analizi amaçlanmıştır. Algılama aşamasında hastanede pratik çalışmalar yapılarak hastalar üzerinde EMG ölçüm işlemi yapılmıştır. Bilgilerin spektral analizi Kısa Süreli Fourier Dönüşümü (KSFD) ve Dalgacık (Wavelet) Dönüşümü (DD) spektral analiz metodları kullanılarak yapılmış ve katsayılar elde edilmiştir. Dalgacık dönüşümünün fourier dönüşümünden (FD) üstünlüğü verilen işaretin hem zamanda hem de frekansta temsilini sağlamasıdır. Bu analizlerde MATLAB 7.01 programı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara bakılarak hangi analiz metodunun daha frekans seçici ve kullanışlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the electrical activity of the muscle movement is purposed to perceive, examine and to determine it?s spectral analyze. At the perception stage some practical work is executed in a hospital and some EMG measurements are collected from patients. The spectral analysis of the signal is performed by Short Time Fourier Transform (STFT) and Wavelet Transform (WT) and coefficients were obtained. The avarage of wavelet transform from fourier transform (FT) is that it ensure the both time and frequency represantation of a signal which transformation is given. This analysis is done with the aid of PC program that is MATLAB 7.01. With the results of the analysis it is determined that which spektral analysis method is more frequency selective and more usable.