Üçlü kuantum kuyularındaki hidrojenik sistemlerin elektronik ve optik özelliklerinin dış alanlar altındaki değişimi
The variation under the external fields of the electronic and optical properties of the hydrogenic systems in triple quantum wells
  1. Tez No: 200844
  2. Yazar: YASEMİN ADIBELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ESİN KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, elektrik ve manyetik alan altındaki GaAs/GaAlAs üçlü kuantum kuyusundaki donor safsızlık atomunun bağlanma enerjisi, kuyu ve engel genişliklerine, merkezi kuyunun derinliğine ve safsızlık atomunun konumuna göre etkin kütle yaklaşımında varyasyonel olarak incelendi. Donor bağlanma enerjisinin temel olarak üçlü kuantum kuyusundaki elektronik dalga fonksiyonun uzaysal dağılımına bağlı olduğu ve dışalanların şiddetine (elektrik ve manyetik alan) çok duyarlıolduğu bulundu. ANAHTAR KELİMELER: Donor safsızlık atomları, Donor bağlanma enerjisi, Üçlü kuantum kuyusu, Elektrik ve Manyetik alanlar
Özet (Çeviri)
In this study, the binding energy of the donor-impurity in GaAs/GaAlAs triple quantum well under the electric and magnetic fields as a function of the well and barrier widths, the depth of the central-well potential and the position of the donor atom is calculated by using variational scheme in the effective mass approximation. The donorimpurity binding energy presents characteristic features determined fundamentally by the spatial distribution of the electronic wave function within the triple-well structure. We found that the binding energy of the donor impurity strongly depends on the geometry of the triple quantum well and external electric and magnetic fields. KEYWORDS: Donor impurity, Donor binding energy, Triple quantum well, electric and magnetic fields.