Geçiş zamanı esaslı ultrasonik akış ölçer
The transit time based ultrasonic flow meter
- Tez No: 200851
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRES İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, kalori-metrik akış ölçerlerde kullanımı giderek yaygınlaşan ultrason ile adlandırılan yüksek frekanslı ses dalgaları teknolojisi, alışılmış akış ölçerler üzerinde denenmiştir. Akış ölçümü için geçiş zamanı yöntemi esas alınmıştır. Çalışmada yüksek doğrulukta zaman ölçümü için sayısal zaman çevirici yongası ve PIC18F4520 mikro-denetleyici birlikte kullanılmıştır. Sistemde ayrıca, 4 MHz frekanslı iki ultrasonik transdüser kullanılmıştır. Basit yapısı nedeniyle çapraz biçim tüp tercih edilmiştir. Çalışmada söz konusu akış ölçerin maruz kaldığı etkilere ve bu etkilerden dolayı oluşan ölçüm doğruluğu hatalarının deneysel sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the high frequency sound wave technology which is known as ultrasound and is becoming widely used in calorie-metric flow meters was experimented on the ordinary flow meters. The transit time method has been considered as the basis of the flow measure. Time to digital converter and the PIC18F4520 as a microcontroller were used to achieve a high accuracy time measurement in this study. In addition, two 4 MHz ultrasound transducers were used in the system. A diagonal type tube was used due to its simple construction. The effects that the flow meter is exposed to and the experimental results accuracy errors obtained from these effects are studied in the study. Science Code : 905.1.035 Key Words : Flow meter, ultrasound, measurement accuracy, calibration Page Number : 145 Adviser : Assist.Prof.Dr. İres İskender