İnsan faktörü analizi ve sınıflandırma sistemi (HFACS) ve kara havacılık kazalarına uygulanabilirliği
Human factor analyzing and classification system and applicability to army aviation accidents
- Tez No: 200953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Ulaşım, Accidents, Transportation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
1900 yılların başında ilk uçağın başarılı bir şekilde yerden kesilmesiyle birlikte havacılık kazalarıyla ilgili risk de ortaya çıkmıştır. Zaman içerisinde gelişen teknoloji ve kazaların önlenmesi ile ilgili çabalar artmış olsa da havacılığın yaygınlaşması sonucunda uçuş sayısının ve hava araçlarının kapasitelerinin artması nedeniyle kaybedilen insan hayatında ve ekonomik kayıplarda arzu edilen azalma sağlanamamıştır. Çalışmaların sonucunda özellikle hava aracından kaynaklanan kaza sayılarında ciddi bir azalma meydana gelmiştir. Ancak insan kaynaklı kazalarda maalesef dikkate değer bir azalma sağlanamamıştır. Günümüzde meydana gelen kazaların yaklaşık %80' inde insan faktörünün rol aldığı göz önünde bulundurulursa bu konudaki yetersizlik daha açık anlaşılacaktır. Bu çalışmada diğer ülkelerde havacılık kazalarında insan faktörü konusunda yapılan çalışmalar ile ülkemizde yapılan çalışmalar karşılaştırılmış, eksik görülen hususlar uygulamaya yönelik yeni bir kontrol listesi olarak düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The accident risk was begun with the first successful flight in the beginning of 1900s. Despite improving technology and increasing amount of studies on preventing aviation accidents, because of increasing in flight numbers and aircraft capacities the desired level on accident rates could not been reached. Because the subject is human life and cannot be negotiated, both the government and civilian firms continued to work on accidents till today. As a result of these studies especially aircraft caused accidents are decreased. But studies on preventing human caused accidents are not successful. For a better understanding, today, cause of %80 accidents is human. In this study, we compare the studies about human factor done in our country with the studies done in the other countries and prepare a new checklist for practice.