Gemi makine dairesi yangınlarının insan faktörü analiz sınıflandırma sistemi ve bulanık hata ağacı yöntemleri ile analizi
Analysis of Vessel's engine room fires with human factor analysis and clasification system and fuzzy fault tree methods
  1. Tez No: 607829
  2. Yazar: SONGÜL SARIALİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Kazalar, Marine, Accidents
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Deniz kazalarının incelenmesinin ana nedeni, olaya neden olan kök sebeplerin anlaşılması ve risk azaltıcı stratejilerin tespit edilerek gerekli düzenlemelerin yapılmasıdır. Bu çalışmada insan hatasının gemi makine dairelerinde meydana gelen yangın/patlama kazaları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışma kapsamında 2000-2017 yılları arasında gerçekleşmiş yangın/patlama kazalarına ait 49 adet soruşturma raporu incelenmiştir. Kaza raporlarından elde edilen uygunsuzluklar insan faktörleri analiz ve sınıflandırma sistemi (HFACS) metodu ile nitel olarak sınıflandırılmıştır. Bulanık yaklaşımlı hata ağacı analiz yöntemi (FFTA) ile emniyetsiz eylemler sonuncu ortaya çıkan ve kazaya sebebiyet veren faktörler ve operasyonel koşullar arasındaki ilişki nitel ve nicel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda makine dairesindeki yangın/patlama kazalarının oluşumundaki en önemli uygunsuzlukların yağ/yakıt sızıntısı ve yetersiz izolasyon olduğu tespit edilmiştir. Bakım-tutum işlemlerinin zamanında ve etkili yapılmamasının yağ/yakıt sızıntısına neden olduğu ortaya çıkarılmıştır. Çalışma makine dairelerinde meydana gelen insan hatası kaynaklı kazaların önlenmesi için rehber niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
The main reason for investigating marine accidents is to understand the root causes of the incident and to identify risk mitigation strategies and make the necessary arrangements. In this study, the effect of human error in fire / explosion accidents in ship engine rooms was investigated. Within the scope of this study, 49 investigation reports of fire / explosion accidents that occurred between 2000-2017 were examined. The items obtained from accident reports were classified qualitatively by human factor analysis and classification system (HFACS) method. With the fuzzy approach fault tree analysis method (FFTA), the relationship between incidents and operational conditions resulting from unsafe actions was evaluated qualitatively and quantitatively. As a result, it was found that the the most important impact on the occurrence of fire/explosion accidents in the engine room was the lack of lack of insulation and oil/fuel leakage. It has been found that failure to perform maintenance and repair operations in a timely and effective manner causes oil / fuel leakage. The study is a recommendation for the prevention of accidents caused by human error in ship engine room.