Elektron spin rezonans (ESR) yöntemi ile geriye dönük dozimetre çalışmaları
An application of retrospective dosimetry by using electron spin resonance (ESR)
- Tez No: 200959
- Danışmanlar: PROF. DR. A. GÜNEŞ TANIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, 137Cs-? kaynağı ile ışınlanan bazı diş ve kemik örneklerinde oluşan serbest radikallerin dozimetrik özellikleri, Elektron Spin rezonans (ESR) tekniği ile incelendi. Gama kaynağında ışınlanan sekiz adet toz haldeki diş ve kemik örneklerine eklemeli doz metodu uygulandı. Işınlama aralığı 76,25 Gy ile 508,35 Gy arasındadır. Örnekler için ESR' de uygulanan ?eklemeli doz? metodu yardımıyla, her örnek için eşdeğer doz ( DE ) belirlendi. Dozu belirlemedeki yöntem analitik olarak geriye doğru tahmin yapılarak belirlendi. Daha sonra, bu doz değerlerinden faydalanarak örneklerin arkeolojik tarihlendirmesi yapıldı. ESR yaşı, yaklaşık olarak 10,4x103 yıl ile 54,6x103 yıl arasında bulundu. Eklemeli doz grafiğinden elde edilen en düşük ?eşdeğer? doz değeri 6,2 Gy' dir. Aynı tür örneklerden üç tanesi için sıcaklık çalışması 123K ile 400K arasında yapıldı. v ESR şiddetinin oda sıcaklığı civarında kararlı hale geldiği ve ışınlama sonucu oluşan CO2 radikalinin 12 saat sonra kararlı hale geldiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study free radicals in some tooth and bone samples irradiated by 137Cs-? source and their dosimetric properties have been investigated by using Electron Spin Resonans (ESR) method. Additive dose method has been applied to eigth number of these samples irradiated by gamma source. Irradiation range is from 76,25 Gy to 508,35 Gy. For all samples, equivalent dose (ED) has been determined by means of additive dose method. Archeologic dating has been performed by using equivalent dose values. ESR age has been found approximately in the range from to 10,4x103 to 54,6x103 years. The lowest ?equivalent dose? has been found as 6,2 Gy from additive dose curve. The temperature dependence has been studied for three samples in the temperature range from 123K to 400 K. The intensity of ESR peak was found stable at room temperature. It has been observed that radical of carbon dioxide ( CO2 ) occured by irradiation was stable after 12 hours. vii Retrospective dosimetry in an important aspect of radiation related accident investigation.