DA/AA dönüştürücü
DA/AA inverter
  1. Tez No: 200984
  2. Yazar: ONUR ORTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SEZAİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
DA kaynakların bulunduğu fakat AA kaynakların bulunmadığı koşullarda, istenilen özelliklerdeki AA gerilimleri DA kaynaklardan elde etmek yoluna gidilir. Bu çalışmada, devre elemanlarının düzgün olarak çalışması için Flyback DA-DA Çevirici güç kaynağı devresi kullanılmıştır. DA girişten kare dalga üretilerek, daha sonra referans sinüs elde edilmiş ve PWM modülasyonu yapılarak güç transistörleriyle anahtarlama yapılmıştır. İçerisinde sinüs bilgisi saklı olan kare dalganın, Push-Pull topolojisi kullanarak trafo ile genliği arttırılmış ve LC filtrede süzülerek, AA çıkış elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the condition that DC sources are avaliable but AC sources are not valid, the AC voltages at requested properties are tried to be obtained by DC sources. At this workshop, Flyback DC-DC converter is used to fix the circuit component work smooth. Square wave is produced from DC input then referance sine wave is obtained, and transistor switching has been done by making PWM modulation. The sine wave information is kept inside square wave, amplitude is increased by transformator using push-pull topology and it is filtered at LC filter so that AC output is obtained.