Alışveriş merkezlerinin engelliler için erişebilirlik standartları kapsamında irdelenmesi
Evaluation of shopping centers with regard to accessibility standards for the handicapped
  1. Tez No: 200983
  2. Yazar: CAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARE SAHİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Tez çalışmasında, `Fiziksel engelli insanların, toplumsal alanlarda ve halka açık yapılarda yapının sunduğu hizmetlere erişimlerinin, yapılı çevreden kaynaklanan mimari engeller nedeniyle sınırlı kalması' problem tanımına odaklanmış ve `Erişebilirlik standartlarının, toplumsal yaşamın bir parçası olarak süregelmekte olduğu, bir yapı tipinde mevcut durumda uygulanmış olup olmadığının, gözlemler ile tespit edilmesi' amacıyla, Ankara ilindeki faklı dönemlerde yapılmış iki alışveriş merkezinde mevcut durum incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda incelenen yapılarda yeniden düzenleme yapılması gereken eylem alanları belirleyecek ve kullanıcılara geri besleme sunacak bir inceleme yöntemi ortaya çıkarılarak binaların Genel Erişilebilirlik Değeri (G.Er.D.) tespit edilmiştir. Araştırmada, (i).`ADA' standartlarının mevcut durumda sağlanmış olup olmadığını sorgulayan değerlendirme formlarının oluşturulması (ii). Mevcut yapının barındırdığı işlevler ve hizmetlerin tanımlanması ve seçilen işlev alanlarının ayrıştırılarak inceleme süreci için yeniden isimlendirilmesi. (iii).Her bir eylem alanının değerlendirme formlarındaki sorgular ile gözlemlenerek değerlendirilmesi (iv). Her bir eylem alanı ile ilişkide olduğu diğer eylem alanlarının birbirleri arasındaki erişebilirlik düzeyinin değerlendirme formlarındaki sorgulamalar ile karşılaştırılması. (v).Karşılaşılan problem ve eksiklerin fotoğraflama ve şematik anlatımlar ile özetlenerek kullanıcıya geri besleme sağlayacak verilerin sıralanması (vi). Her iki yapıdan v elde edilen Erişebilirlik Değeri (Er.D.) yüzdelerinin, her bir inceleme formu temelinde ve her bir eylem alanı temelinde karşılaştırılması. yöntem ve eylemleri sırasıyla uygulanmıştır. Araştırma sonucunda yeni dönem (2002) yapısının, çalışmanın ortaya koyduğu 'Genel Erişilebilirlik Değeri' (G.Er.D.) bakımından, eski dönem (1989) yapısına göre %40 oranında iyileştiği görülmüştür. Bu sonuç, oldukça olumlu bir gelişme olmakla birlikte, bu yeni dönem (2002) binasında da halen kimi eksikliklerin var olduğunu ve (G.Er.D.)'ne katkıda bulunmaya devam ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on `The limitations of the handicapped people, to access the services provided by public areas and buildings because of the obstacles of the built environment? as a problem and aims to establish an idea, via observations, if `ADA Accessibility Standards? were applied at the existing condition of two shopping centers, where social life takes place, constructed in different terms in Ankara. As a result an investigation method was created to determine The General Accessibility Value (G.Er.D.) of those buildings. During this research following methods were applied. (i). Preparing the investigation forms which question the availability of the `ADA Standards? at the existing condition (ii). Describing the functions provided in the buildings and separating and renaming the activity areas. (iii). Evaluation of each activity area by observations through investigation forms. (iv). Comparing the accessibility values of each activity area with related other areas, through investigation forms. (v).Displaying the data that provide feedback to the user about the problems and deficiencies, using tables and photographs (vi). Comparing the percentages of the accessibility values (Er.D.) gathered from both buildings, on the basis of each investigation form and each activity area. As a result the (G.Er.D.) determined by this study of recently constructed building (2002) shows a %40 improvement in value when compared to an early term (1989) building. This result is a very positive vii improvement, but there is still an important amount of deficiency that contribute to the (G.Er.D.) of the late term (2002) constructed building.