Kablosuz enerji aktarmada kullanılan bir fazlı AA/DA dönüştürücülerde güç faktörünün düzeltilmesi
Power factor correction in single phase AC/DC converters used for wireless energy transfer
- Tez No: 742190
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Her geçen gün yarı iletken teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak, güç elektroniği cihazlarının kullanımını da artmaktadır. Anahtarlamalı elemanların artmasıyla birlikte şebekeye olumsuz etki oluşturan ve güç kalitesinin bozulmasına neden olan harmonikli akımlarda artmaktadır. Harmonikli akımların azaltılarak güç kalitesinin artırılması için güç faktörü değerinin uygun değerlerde tutulması gerekmektedir. Bu nedenle güç faktörünün düzeltilmesi için geliştirilen yöntemlerde günümüzün güncel konuları arasında yer almaktadır. Tez çalışmasında harmonikli akımların güç faktörüyle ilişkisi, cihazlara olan olumsuz etkileri, pasif ve aktif yöntemlerle azaltılması açıklanacaktır. DC/DC dönüştürücüler için güç faktörü düzeltme devresi ve kontrolör tasarımı yapılacaktır. Elde edilen sonuçları detaylı analizi ve yorumları yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the semiconductor technology, power electronic devices are increasing day by day. With the increase of switched elements, harmonic currents increase, which negatively affect the network and cause deterioration of power quality. In order to increase the power quality by decreasing the harmonic currents, the power factor value must be kept at appropriate values. This is in place in today's articles, probably the highest cited for remuneration. In the thesis, the effect of harmonic current with power factor, passive and active methods will be explained. Power factor correction circuit and controller will be designed for DC/DC converters. Detailed analysis and interpretations of the obtained results will be making.