Tokat Yazmacılar Hanı'nın restorasyon önerisi
The restoration propasal of the Tokat Yazmacılar Han
- Tez No: 200993
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK AKSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışma Tokat Kentsel Sit alanı içerisinde yer alan ve Şehir-İçi Hanlarından biri olan Yazmacılar Hanı (Gazioğlu Hanı) nı konu etmektedir. Çalışmanın amacı, yazmacılık imalat ve satış fonksiyonlarıyla şekillenen Hanın bugünkü durumunun incelenerek restorasyonuna veri teşkil edecek bilgiler ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında, Yazmacılar Hanı ile benzer yapım tekniğine sahip Anadolu'daki diğer Hanlar incelenmekte, karşılaştırılmalı çalışma ile yapının özgün durumu araştırılmaktadır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilip, günümüz şartlarına göre kriterler belirlenerek uygun bir işlev araştırılması, Hanın restorasyonu aşamasında yol gösterici bir unsur olacaktır.
Özet (Çeviri)
The thesis issued on a city-han awaed by ?Yazmacılar? located in the urban site area in Tokat. The aim of study is; to expose of the informations that will form the data for the restoration with analysing the existing conditions of the Han that has been taken shape with production and selling function. In the scope of the thesis, the Han of ?Yazmacılar? and the other Han in Anatolia that have similar construction technics are analyzed and the orijinal condition is investigated by the comparative study and historical analysis. While evaluating the results and being determined the criterions according to present conditions, researching a proper function will be an element that show the way on the phase of the restoration.