Embedded-atom modeli ile yapısal faz dönüşümleri ve elastik kararlılık
Structural phase transitions and elastic stability with embedded atom method
  1. Tez No: 200997
  2. Yazar: RAHİME YİĞİTER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Embedded Atom Metodu (EAM) tipli çok cisim etkileşmeli potansiyel enerji fonksiyonu kullanılarak bazı f.c.c. kristallerin (Ir, Rh, Sr, Ca ve Pb) elastik ve mekanik özellikleri incelendi. EAM potansiyel modeli kullanılarak kararlılık ve faz geçişi hesabı yapıldı. Burada enerji, zor ve elastik modüllerinin a1 ile değişimleri incelenerek bu eğrilerden sıfır zordaki f.c.c. ve b.c.c. faza karşılık gelen örgü sabitleri, atomik hacim, kohesif enerji, enerji farkları ( E fcc -E bcc ) hesaplandı ve kararlılık bölgeleri belirlendi. Dördüncü bölümde EAM ile üçüncü- mertebe elastik sabitleri hesaplandı. Beşinci bölümde basınç- hacim davranışı incelendi ve deneysel verilerle kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the elastic and mechanic properties of the some f.c.c. crystals (Ir, Sr, Rh, Ca, Pb) by using many body potential energy function in the framework of Embedded Atom Method (EAM). The calculations of stability and phase transitions are worked out by using EAM potential model. In this section, the variation of energy, stress and elastic moduli with respect to the lattice parameter (a1 ) are studied. By means of the obtained curves, the lattice parameters, atomic volume, cohesive energy and the difference of energies (Efcc - Ebcc) are computed and regions of stability are studied. In section four, the third order elastic constants based on the EAM model are computed. In section five, pressure-volume behaviours are studied and the obtained results are compared with experimental data.