Helikopterlerde kullanılan kablo kesme sisteminin deneysel incelemesi ve bilgisayar ortamında benzetimi
The empirical evaluation and computer aided simulation of the wire cutting system used in helicopters
- Tez No: 201002
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. O. SELİM TÜRKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Hava hatlarında kullanılan tel ve kablolar alçak irtifada uçan helikopterler için büyük tehlike teşkil etmektedir. Meydana gelen helikopter kazalarının %25'i helikopterin kabloya veya benzeri bir engele çarpması sonucunda olmaktadır. Bu nedenle helikopterlerde kablo kesme sistemi kullanılmaktadır. Kablo kesme sisteminin etkinliği, uçuş güveliği açısından önemlidir. Kablo kesme sisteminin etkinliğinin denenmesi zordur ve yüksek maliyetli deney düzeneklerini gerektirir. Bu alanda bilgisayar destekli mühendislik yazılımlarından da faydalanılabilir. Bu çalışmada, kabloların mekanik kesilme olgusu analitik olarak incelenmiş ve seçilen kabloların ve bunlara ait tellerin kesilmesi için gereken enerji miktarı belirlenmiştir. Analitik incelemenin yanı sıra, bir kablo kesme sistemi, Charpy deney cihazına uyarlanmıştır. Seçilen kablolar ve bunların telleri bu düzenekte kesilerek kesme enerjileri tespit edilmiştir. 2 ABAQUS© 6.6.1 yazılımı kullanılarak Charpy testlerinin benzetimi (simülasyonu) yapılmıştır. Deneysel ve sayısal sonuçların uyumluluğu, kablo kesme sistemlerinin etkinliğinin bilgisayar destekli mühendislik yazılımları kullanılarak belirlenebileceğini, göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aerial lines cause great danger for helicopter flying at low altitudes. Twenty five percent of the helicopter accidents originate from wire strikes or crashes to similar obstacles. Therefore, Wire Strike Protection Systems (WSPS) are utilized for the helicopters. The performance of a particular WSPS is very important for the flight safety. Prediction of the performance of a WSPS is hard and requires expensive test benches. The utilization of Computer Aided Engineering (CAE) tools would be beneficial in this effort. In this study, the mechanical cutting phenomenon is analytically investigated and the energy required to cut off the selected cables and wires is analytically evaluated. Beside analytic investigations, a particular WSPS is adapted to a Charpy Test Mechanism. The selected cables and their wires are mounted to the WSPS-adapted-Charpy mechanism and corresponding cutting energies are determined. The simulation of the Charpy tests are performed with the commercial software ABAQUS© 6.6.1 The experimental and numerical results predict similar solutions which implies that CAE tools can be beneficially used in determination of WSPS performance.