İçme suyu şebeke borularında klor kayıp ve klor-flor difüzyon katsayılarının belirlenmesi
Determination of chlorine decay and chlorine-fluoride diffusion coefficients in water distribution networks
  1. Tez No: 201003
  2. Yazar: TARIK BUYRUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN N. ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
?çme suyu, sehir sebekesine verilmeden önce dezenfekte edilir. ?çme suyunun dezenfeksiyonunda dünyanın değisik ülkelerinde çesitli metotlar kullanılır. Bu metotlar içerisinde, ekonomik olması ve uygulama kolaylığı açısından en çok tercih edilen ve dolayısı ile yaygın olarak kullanılan dezenfeksiyon yöntemi klorlamadır. Klorun su borusu içinde çeperlerde olusan biyofilm tabakasındaki kaybına çeper kaybı (wall decay) denilmektedir. Klorun diğer kaybı ise su borusu içinde mesafe kat ederken geçen süre zarfında su içinde (bulk decay) olusmaktadır. Özellikle Kuzey Amerika ülkelerinde dis sağlığını korumak amacı ile içme suyuna ayrıca flor da eklenmektedir. Flor su borusu içerisindeki hareketi esnasında, klorun aksine kayba uğramayan bir elementtir ve izleyici (tracer) olarak nitelendirilmektedir. Bu nedenle, dis sağlığı üzerindeki etkisi dısında, sebekelerin kalibrasyonu için de kullanılabilmektedir. Bu çalısmanın birinci bölümünde, dezenfeksiyon amacı ile içme suyuna karıstırılan serbest klorun sabit bir sıcaklık değerinde boru içerisindeki tüketimi (bulk decay) üzerinde durularak değisik Reynolds sayılarına v karsılık gelen klor tüketim sabitleri çıkarılmıstır. Deneylerde yüksek yoğunluklu polietilen boru kullanılmıs, çeper kaybı (wall decay) biyofilm (biyolojik tabaka) olusmadığı için yok sayılmıs, sadece boru içi tüketim sabiti (bulk decay) bulunmustur. ?kinci bölümde ise klor ve flor için literatürde eksikliği hissedilen görünür (apparent) difüzyon ve dispersiyon katsayıları belirlenmistir. Deneysel test borusu basından laminar ve geçis bölgesi akımları (Re=0-20000) için klor ve flor konsantrasyonları ilave (enjekte) edilmistir. Gözlenen ve kaydedilen veriler 2 boyutlu tasınım-yayılım (convective-dispersive) denklem çıktıları ile karsılastırılarak görünür difüzyon katsayıları elde edilmistir. Bu katsayılar kullanılarak olusturulan nümerik çözümler ile birlikte bir boyutlu tasınım-yayılım denkleminin analitik çözümü de kullanılarak dispersiyon katsayıları elde edilmistir.
Özet (Çeviri)
Drinking water is traditionally disinfected at the treatment plant before it is fed into the water distribution network. There are different methods to disinfect drinking water. Among them chlorination is the most commonly used disinfection method. The decay of chlorine added into drinking water is related to the age and type of the pipe. Chlorine decay that occurs at the inner surface of a pipe due to biofilm accumulation is called wall decay. The other form of decay, that is bulk decay, is due to flow of water in the pipe causing residence time for water. Especially in North American countries, fluoride is added into drinking water to prevent tooth decay. Unlike chlorine, fluoride does not decay as the concentration moves some distance in the network. Hence fluoride is called as a tracer, it may be also used in the calibration of pipe networks. In the first section of this thesis, chlorine decay constant rates (bulk decay constant) corresponding to different Reynolds number were determined under constant temperatures. For this purpose, high density polietilen (HDPE) pipe was used. Due to the use of a new HDPE vii pipe and non-existence of biofilm layer wall decay is ignored in the experimental calculations. In the second section, the aim was to find apparent diffusivity and dispersion coefficients of both chlorine and fluoride lacking in the literature. Chlorine and fluoride were injected into the experimental pipe section under different flow regimes ranging from laminar to transitional (Re=0-20000). Observed and recorded results were correlated with the numerical solution of the two dimensional convective-dispersive equation. By comparing the results of the experiments and numerical simulations, apparent diffusivity coefficients for both chlorine and fluoride corresponding to different Reynolds number were derived. Using this information Taylor dispersion coefficients were derived for both chlorine and fluoride by using the analytical solution of the one dimensional convectivedispersive equation.