Ankara metro trenlerinde katı ve sıvı yağlamanın tekerlek aşınmasına etkisinin deneysel incelenmesi
Experimental study on the effect of solid and liquid lubrication on wheel wear in Ankara metro trains
  1. Tez No: 201004
  2. Yazar: SEDAT ÖZAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇOĞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Metro ve demiryolları isletmelerinde ray-tekerlek asınmalarını azaltmak amacıyla yaglama yapılmaktadır. Günümüzde tekerlek (boden) yaglama sistemleri ve yagları için herhangi bir standart olusturulmamıstır. Yapılan çalısmalarla çesitli tipte yaglama sistemleri ve yaglar gelistirilmistir. Fakat hangi yaglama sisteminin ve yagların hangi isletmelerde daha verimli olacagı bilinmemektedir. Yapılan bu çalısmada katı yaglama ile yaglamasız ve sıvı yaglama ile katı yaglama sistemleri karsılastırılmıs, tekerlek asınmaları belirli bir süre gözlenmistir. Yapılan ilk deneyde sabo frenleme sistemine sahip Ankara Metrosunda sıvı yaglamanın uygulanabilirligi testleri yapılmıstır. Yapılan gözlemler ve alınan sonuçlardan Ankara Metrosunda sıvı yaglamanın uygulanabilirligi tespit edilmistir. Deneyin ikinci asamasında tekerleklerine yaglama yapılmayan tren (11) ile tekerleklerine katı yaglama yapan tren (29) tekerlek asınmaları yeraltı CNC tekerlek tornasında ölçülerek karsılastırılmıstır. Elde edilen ölçüm sonuçlarından katı yaglama yapan trende tekerlek ömrünün yaglama yapmayan trene göre en az %70 uzadıgı tespit edilmistir. Deneyin üçüncü asamasında katı yaglama yapan tren (29, 3029) ile sıvı yaglama yapan tren (11, 3011) tekerlek asınmaları fotograflarla ve yeraltı v CNC tekerlek tornasında yapılan ölçümlerle takip edilmistir. Elde edilen sonuçlardan katı ve sıvı yaglamada tekerlek asınmaları birbirine çok yakın degerlerde çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
Lubrication is used in metro and railway systems to reduce wheel-rail wear. Today, no standart has been formed for wheel(flange) lubrication systems and lubricants. Through recent studies, various kinds of lubrication systems and lubricants have been developed. However, which lubrication systems and lubricants are the most useful with which railway system is not clear known. In this study rails with solid lubrication is compared with rails without lubrication and liquid lubrication is compared with solid lubrication systems and wheel wears were also observed for a certain time. In the first experiment, which was done in the Ankara Metro with the sabo braking system, the applicability tests of liquid lubrication were done. The applicability of liquid lubrication in the Ankara Metro has been determined with those observations and test results. In the second part of the experiment, Train 11 without a lubrication system is compared with Train 29 with solid lubrication by making the wheel wear measurements with a CNC wheel lathe machine. It is determined that wheel life with solid lubrication is at least 70 % more than wheels without lubrication. In the third part of the experiment, the wheel wears of Train (29, 3029) with a solid lubrication system and Train (11, 3011) with a liquid lubrication system were examined with the photographs and measurements taken on a CNC wheel lathe machine. Wheel wear amounts in vii both liquid and solid lubrication are have nearly the same values according to the obtained results.