Çok boyutlu eşleşmiş çiftler arasındaki farkın sınamasında permütasyon yönteminin bir değerlendirmesi
An evaluation of the permutation method in testing the difference between multivariate matched pairs
  1. Tez No: 201010
  2. Yazar: BURAK ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YAVUZ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dagılımı bilinmeyen bir yıgından rasgele seçilen tek bir örnekten baska, yeni bir örnek seçme yada örnek çapını büyütememe, arastırmacıların gerçek uygulamalarda sık karsılastıkları bir durumdur. Böyle bir tek örnege iliskin bireylerin belirli denence yapılarında olası tüm sıralamaları yapılabilirse, dagılımdan bagımsız örnek istatistikleri ve sınama karar kuralları, istatistiksel denence sınamanın temel mantıgı çerçevesinde arastırmacı tarafından tanımlanabilir. Permütasyon sınama yöntemi olarak adlandırılan bu yaklasım da, bilgisayar teknolojisindeki hızlı gelismeyle günümüzde yeniden canlanan kuramsal temeli eski istatistiksel yöntemlerinden birisidir.Bu çalısmada, Permütasyon sınama yöntemi ile ilgili temel bilgiler ve örnekler verildikten sonra, uygulamada sıkça karsılasılan çok boyutlu indirgenmis çiftler arasındaki farkın anlamlılıgını belirlemeye yönelik yapıdaki denence sınamalarında permütasyon sınama yönteminin basarısı sanal ortamda gerçeklestirilen Monte Carlo bir deneyle gösterilmistir.
Özet (Çeviri)
The impossibility of sampling a new sample or increasing the sample size of a single sample randomly sampled from a population with an unknown distribution is a frequent case faced with by researches in real applications. In certain structures of hypothesis, if all the possible permutations of the units of such a sample can be attained, the distribution free sample statistics and the decision rules of testing can be attained, the distribution free sample statistics and the decision rules of testing can be defined by the researcher within the framework of the fundamental logic of statistical hypothesis testing. This approach too, which is called as a permutation testing method, is one of the statistical testing techniques with a theoretical base established in the past with come to life a new with the rapid development in the computer technology. In this work, after giving the fundamental information and the examples, the performance of the permutation method in the structure of a hypothesis testing which aims at determine the significance of difference between the multidimensional matched pairs has been vi presented by a Monte Carlo experiment realized in the virtual environment.