Bitkisel yağ esterleri-motorin karışımının motor performansı ve emisyonlarına etkisi
The effects of the biodiesel-diesel mixtures to the engine performance and emissions
  1. Tez No: 201014
  2. Yazar: HÜSEYİN HACIKADİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. İRFAN YAVAŞLIOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dünya nüfusunun artması, ve hızlı sanayileşme enerjiye duyulan ihtiyacı artırmıştır. Mevcut enerji kaynaklarının sonlu olması, yeni ve yenilenebilir kaynakların araştırılmasını zorunlu hale getirmiştir. Dünya genelinde tüketilen petrolün büyük kısmı motorlarda yakıt olarak kullanılmaktadır. Bu kapsamda içten yanmalı motorlarda kullanılabilecek alternatif enerji kaynaklarının araştırılması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada dört zamanlı, hava soğutmalı, tek silindirli bir dizel motora yakıt olarak, belirli oranlarda karıştırılmış motorin ? biyodizel karışımı konulmuş ve motorun performansı ile egzoz emisyonlarındaki değişimler incelenmiştir. Yakıt olarak sırasıyla %100 motorin (D100), %10 biyodizel ? %90 motorin (B10), %20 biyodizel ? %80 motorin (B20) ve %50 biyodizel ? %50 motorin (B50) karışımları kullanılmıştır. Bu karışımlar sırasıyla motora yakıt olarak gönderilmiş ve motor üzerine uygulanan yük miktarı ayarlanıp dizel motorun devri ölçülmüş, hemen akabinde de elektrik motorunun devri ölçülmüştür. Bu esnada silindir içine yerleştirilen alıcı aracılığıyla silindir içi basınç dataları kaydedilmiştir. Bu işlemler gerçekleştirilirken diğer yandan emisyon değerleri (CO, CO2, HC, O2, NOx ve lambda) okunmuştur. Kontrol paneli üzerindeki 50 ml'lik balon vasıtasıyla da motorun 50 ml'lik yakıtı kaç saniyede tükettiği tespit edilmiştir. Son olarak da yakıt içine, egzost çıkışına ve ortama yerleştirilen termokupllar vasıtasıyla yakıt, egzost çıkış ve ortam sıcaklıkları tespit edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Alternatif Yakıt, Biyodizel, Motorin, Dizel Motoru.
Özet (Çeviri)
Excessive increase in the world population and rapid industrialization have augmented the demand for energy. Because the sources of energy are finite, it has became a necessity to look for new and renewable sources. Most of the oil is consumed as engine fuel throughout the world. There fore it is of great importance to search for new and renewable alternative energy sources in internal combustion engines. In this study, an air-refrigerated, four stroke diesel engine with a one cylinder was used. In this engine, a mixture of biodiesel ? diesel mixture used for various proportions. The variations of performance and emission values of the engine researched. Mixtures of %100 diesel (D100), %10 biodiesel ? %90 diesel (B10), %20 biodiesel ? %80 diesel (B20) ve %50 biodiesel ? %50 diesel (B50) were used for fuel. These mixtures used for fuel in turn, the load on the engine increased and the turning of the engine measured after that the DC engine turning measured. At the same time the cylinder pressure measured by a sensor inside the cylinder. While making these measurements emission (CO, CO2, HC, O2, NOx ve lambda) values were designated. The fuel usage measured by a 50 ml baloon, the elapsed time measured while 50 ml fuel was finishing. At last the temperatures of exhaust, fuel and room were measured. KEYWORDS: Alternative fuel, Biodiesel, Diesel oil, Diesel engine.