2006 Dünya Kupası futbol takımlarının stokastik sınır analizi ile performans değerlendirmesi
Performance evaluation of 2006 World Cup football teams by stochastic frontier analysis
  1. Tez No: 201013
  2. Yazar: SERDAR YARLIKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde, 2006 dünya kupasına katılmıs futbol takımlarının performansı stokastik sınır analizi ile degerlendirilmistir. Takımların performanslarını degerlendirmek için, kaleci, savunma ve atak mevkileri ile ilgili üç tane ekonometrik model olusturulmustur. Bu modellerde, FRONTIER 4.1 bilgisayar programı kullanımı ile takımların teknik etkinlikleri tahmin edilmistir. Modellerdeki teknik etkinliklerin ortalaması alınarak, takımların her biri için ortalama teknik etkinlikler elde edilmis ve takımlar ortalama teknik etkinliklerine göre sıralanmıstır. Bu sıralamanın geçerliligi, turnuva sıralama sonucu ile karsılastırılarak test edilmistir. Analiz sonucunda elde edilen sıralama ile turnuva sıralamasının uyumlu oldugu gözlenmistir.
Özet (Çeviri)
n this thesis, the performance of football teams which participated in 2006 world cup has been evaluated by stochastic frontier analysis. To evaluate the performance of teams, three econometric models related with goalkeeper, defence and attack positions have been constituted. In these models, technical efficiencies of teams have been estimated via the usage of FRONTIER 4.1 computer program. By taking the averages of technical efficiencies in models, average technical efficiencies have been achieved for each of the teams. Teams have been ranked according to their average technical efficiencies and validation of this ranking has been tested by comparing it with tournament ranking results. It has been observed that the ranking achieved at the end of analysis is compatible with tournament ranking.