Personel performansına etki eden faktörlerin yapısal eşitlik modeli ile incelenmesi ve bir uygulama
A study of factors affecting employee performance with structural equational model and an application
- Tez No: 201035
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmada kişisel performansa etki eden faktörler arasındaki ilişkiler ve dereceleri YEM kullanılarak test edilmiştir. Literatürden faydalanarak kişisel performansa etki eden faktörlerin bir modeli oluşturulmuştur. Ortaya çıkan modelin birden çok bağımsız ve birden çok bağımlı değişken içerdiğini ve aralarında çoklu ilişkiler olduğunu tespit edilmiştir. Böyle bir modeli çözümleyebilecek metot olarak literatürde YEM önerilmiştir. Veri toplama aracı olarak dilsel değişkenlerle ifade edilmiş anket kullanılmıştır. Anket çalışması bir marketler zincirinin hem çalışanlarına hem de bu kişilerin amirlerine gönderilmiştir. Elde edilen veriler bulanık teori kullanılarak durusallaştırılarak sabit sayılar haline dönüştürülmüştür. Sabit sayılar SPSS programı ile gerekli geçerlilik, güvenirlik katsayıları tespit edilmiş olup sonuçlarının başarılı olduğu görülmüştür. Elde edilen korelasyon matrisi LISREL programına veri olarak girilmiştir. LISREL çıktıları uyum değerleri bakımından standart değerlerle karşılaştırılarak modelin uyum değerlerini sağladığı görülmüştür. Sonuçlar kişisel faktörlerin performansa doğrudan ve dolaylı etkileri bakımından değerlendirilmiştir. Kişisel performansa doğrudan en önemli etkiyi kişisel faktörlerin yaptığı diğer faktörlerin dolaylı olarak kişisel performansa etki ettikleri tespit edilmiştir. Ayrıca kişisel performansın kurumsal performansı doğrudan ve çok önemli ölçüde etkilediği sonucu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it is designed a model over the factors affecting employee performance by taking into account of literature. It is understood that the designed model has casual relationships among independent latent variables and dependent latent variables. In the literature one method has been proposed to solve this type of model that is structural equational model (SEM). A questionnaire including linguistic terms such as ?I agree fully?, ?I never agree? was used to collect the data. The questionnaire was applied to both the emplyees and workers? responsible chiefs . The collected data were defuzzified to get concrete numbers by using fuzzy theory. we got the reliability and validity coefficients of these concrete numbers by using SPSS software. The results showed us that the coefficients were over the standart values. Then we calculated the correlatin coefficients matrix of data and gave this matrix to LISREL software as an input. When we got the LISREL outputs we immediately compared output values with standart ones. The result was clearly obove the standart values and the model was appropriate to evaluate the direct and indirect effects of each varible to the other. The output evaluation showed that the most valuable direct effect to emloyee performance was Physical factors. Besides that, the results showed that empoyee performance has a direct and very significant effect on organizational performance.