Büyük Selçuklu'dan günümüze intikal eden mimari gelenek ve bunların günümüz restorasyonlarında kullanımı
The architectural traditions of the great Seljukid Period transfered up to now its use in restoration
  1. Tez No: 201037
  2. Yazar: DAVOOD REZAEİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN MEHMET HERSEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma, İran'ın Büyük Selçuklular'dan miras kalan geleneksel yapı tekniklerini konu almaktadır. Çalışmanın ana amacı, bu yapı malzeme ve tekniklerinin unutulmadan önce çağdaş restorasyon çalışmalarına yönelik olarak bir dokümanın hazırlanmasıdır. Çalışma günümüzde yürütülmekte olan restorasyonların izlenmesi, yapı ustaları ile yapılan görüşmeler ve İran'ın konu ile ilgili arşivlerinde yapılan araştırmalar ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. Genel giriş bölümünden sonra, ikinci bölümde genel olarak Selçukluların tarihsel gelişimleri analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde Geleneksel İran Mimarisi'nin karakteristikleri değişik hanedanlıkların yönetim dönemlerine göre incelenmiştir. Dördüncü bölümde kerpiç, tuğla ve sırlı tuğla gibi geleneksel yapı malzemeleri üretim aşamaları, uygulanma yöntemleri ve dekorasyon teknikleri açısından ele alınmıştır. Beşinci bölümde geleneksel yapı harçları ve tipleri özelliklerine göre anlatılmıştır. Altıncı bölümde söz konusu edilen bilgilerin göz önüne alınması suretiyle Büyük Selçukluların yapı geleneklerinin çağdaş v restorasyonlardaki kullanım olanakları tartışılmıştır. Sekizinci ve son bölümde yapılan bir değerlendirme ile geleneksel yapım bilgisinin gerekliliği vurgulanmıştır. Sonuçta ise yeni restorasyon ve koruma çalışmaları için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This is a study concerning the traditional building techniques of Iran which actually is inheritance of the Great Seljukids. The main goal is to prepare a document for contemporary restoration works of these building materials and techniques before they are forgatten. The subject is studied by observations of the present restorational works, by interviewing building masters and researching within archives of Iran about this matter. The study consists of eigth chapters. After the introduction in the second chapter historical development of Seljukids is analaysed in general. In the third chapter Traditional Iranian Architecture is examined according to their architectural characteristics in different periods of rulling dynasties. In the fourth chapter traditional building materials such as mudbrick, brick and glazed bricks are studied concerning their production stages, implementation methods and decorational techniques. In the fifth chapter traditional mortars and types are mentioned according to their spesifications. vii After taking in consideration these knowledges, in the sixth chapter posibilities of using the building tradition of the Great Seljukids in contemporary restorations are disscused. In the last and eigth chapter the need of the traditional building knowledge is stressed and general evaluation is made accordingly. Finally proposals are given for new restorations and conservation efforts.