Ilgaz (Çankırı) ilçesi ve çevresinin etnobotaniği
The ethnobotanical features of Ilgaz (Çankırı) district
  1. Tez No: 201036
  2. Yazar: HATİCE KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmada, Ilgaz ilçesi (Çankırı) ve çevresinde, 2005-2006 yıllarında gerçekleştirilen etnobotanik çalışmaları sonucunda yörede yayılış gösteren doğal bitkilerin yöresel isimleri, morfolojik özellikleri, kullanılan kısımları ve kullanım şekilleri araştırılmıştır. Araştırma bölgemizde 62' si yiyecek, 25' i tıbbi amaçlı, 12' si çay, 4'ü baharat, 4' ü süs bitkisi ve 20' si çeşitli amaçlarla olmak üzere 44 familyaya ait toplam 100 taksonun yöre halkı tarafından kullanıldığı belirlenmiş ve bu taksonların kullanma şekilleri ortaya çıkarılmıştır. Halkın kullandığı bitkilerin ağırlıklı olarak Asteraceae, Brassicaceae, Rosaceae ve Lamiaceae familyalarına ait olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, vernacular names and etnobotanical aspect of the taxa were investigated in Ilgaz (Çankırı) district in 2005 - 2006. The morphology, their using parts and how to used were obtained. As a result of study, 100 taxa belonging 44 families were determined. 62 of them for food, 25 medically, 12 tea, 4 for spices, 4 decorative plants and 20 were used for various purposes. Most frequently used families are Asteraceae, Brassicaceae, Rosaceae and Lamiaceae.