Büyük Selçuklu Devleti'nde sosyo-ekonomik yapı (1040-1157)
Socio-ekonomic structure in the Great Seljuk State (1040-1157)
- Tez No: 987474
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Türk tarihi incelendiğinde geçmişten günümüze pek çok Türk Devletinin kurulduğu görülmektedir. Bu devletlerin farklı dönemlerde farklı bölgelerde hüküm sürmüştür. Bu devletlerden biri olan Büyük Selçuklu Devleti küçük bir boy iken zamanla cesaret ve azimleriyle devlet kurmuşlardır. Hindukuş Dağlarından Batı Anadolu'ya ve Orta Asya'dan Basra Körfezine kadar büyük bir alanda hüküm süren Selçuklular, Türk kültürünün yaşatılması ve yayılmasında büyük öneme sahiptirler. Selçukluların sosyo-ekonomik yapısı incelendiğinde geleneksel Türk aile yapısının korunarak devam ettirildiği, İslamiyet'in kabulünden sonra yaşamlarını İslam'a göre sürdürdükleri, eğitime önem verdikleri, sosyal devlet anlayışını benimsedikleri, ekonomik gelirlerinin başta tarım olmak üzere ticaret, sanayi ve vergilere dayandığı görülmektedir. Bu konuyu inceleme amacımız Türklerin sosyo-ekonomik yapısını anlama ve Selçukluların bu yapıya sağladıkları katkıyı ortaya koymaktır. Bu çalışma kaynak taraması metoduyla yapılmış ve elde edilen bilgiler bir araya getirilip sentezlenerek sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
When Turkish history is examined, it is seen that many Türkish states have been established from the past to the present. These states ruled in different regions in different periods. While the Great Seljuks State, one of these states, was a small size, they established a state with their courage and determinetion over time. The Seljuks, who ruled in a large area from the Hindu Kush Mountains to Western Anatolia and from Central Asia to the Persian Gulf, have a great importance in the survival and spread of Turkish culture. When the socio-ekonomic structure of the Seljukc is examined, it is seen that the traditional Turkish family structure was preserved, they continued their lives according to İslam after the adoption of İslam, they gave importance to education, and they adopted the social state understanding and their economic income was based on trade, industry and taxes, especially agriculture. The aim of his study is to understand the socio-ekonomic structure of the Turks and to reveal the contribution of the Seljuks to this structure. This study is based on a literatüre review and the information obtained is synthesized and synthesized to reach a conclusion.