Türkiye ağaç kaplama ve kontrplak endüstrisinin yapısı, sorunları ve çözüm önerileri
The structure and problems of Turkey?s wood veneer and plywood industry, and solution proposals
  1. Tez No: 201039
  2. Yazar: YILMAZ KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki ağaç kaplama ve kontrplak endüstrisinde faaliyet gösteren işyerlerinin sayısı, üretim kapasiteleri, kapasite kullanım oranları, üretim, dış ticaret, istihdam gibi yapısal özellikler her iki sektör için ayrı ayrı incelenmiştir. Bununla beraber sektörün sorunları irdelenerek çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, sektöre yönelik bir Swot analizi de gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, hazırlanan anket işletmelerle yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Ticari sınıflamada kaplama 4408, kontrplak ise 4412 GTİP kodları ile tanımlanmakta ve 12 haneli açılımla detaylandırılmaktadır. Kaplama sektöründe 27, kontrplak sektöründe ise 43 olmak üzere toplam 70 adet işletmenın sektörde faaliyet gösterdiği ve işletmelerin çoğunluğunun (%64,4) Marmara Bölgesinde konumlandığı belirlenmiştir. Kaplama sektöründe yıllık kapasite yaklaşık 110 milyon m² olup yıllık üretim 75 milyon m², kontrplak sektöründe ise yaklaşık 191 000 m³ olup yıllık üretim 158 512 m³ olarak tespit edilmiştir. Kapasite Kullanım Oranları kaplamada % 69 kontrplakta ise % 83'dür. Her iki sektörde de % 65 oranında küçük ölçekli işletmeler faaliyet göstermektedir. Kaplama sektöründeki işletmelerin % 60'ı fabrika tipi üretim yaptıklarını belirtirken bu oran kontrplak sektöründe % 72'dir. Kaplamada toplam üretimin % 66'sını küçük ve orta ölçekli işletmelerin yaptığı tespit edilirken, bu oran kontrplakta %72 olarak belirlenmiştir. Hammadde sıkıntısı, kalifiye eleman yetersizliği ve finansman sektörlerin başlıca sorunları arasında gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the number of firms, their manufacture capacities and capacity utilization rates, and structural properties like manufacture, foreign trade and employment were analysed for those two sectors. Besides, the problems of these sectors were investigated, and solution proposals were made. A SWOT analysis was also made for these sectors. For this purpose, the executed questionnaire was applied to these firms by face-to-face method. In the commercial classification, veneers were identified with 4408, and plywoods with 4412 GTIP codes, and were detailed by 12 digits expansions. It was found that, 70 firms (27 in veneer and 43 in plywood sectors) operate in the sector and most of the firms (64,4%) were placed in Marmara Region. The annual capacity was found to be 110 million m2 and the annual production was found to be 75 million m2 in the veneer industry. These amounts were found to be 191 000 m3 and 158 512 m3 respectively for the plywood industry. Capacity utilization rates were determined as 69% in veneer and 83% in plywood industries. Small scale firms operate with a rate of 65% in both sectors. 60% of the firms in veneer industry defined that they have been making factory type production, whereas this rate was found to be 72% in plywood industry. It was determined that 66% of the total production in veneer was supplied by small and medium scale firms, whereas this rate was found to be 72% in plywood. Problems in accessing raw material, lack of qualified staff and financing were determined as the main problems of these sectors.