İthal edilen önemli tropik ağaç odunlarının miktarı, özellikleri ve kullanım alanları
Quantity, quality and usage of the principal imported tropical tree woods
  1. Tez No: 121115
  2. Yazar: GÜLÜMSER BALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜN ERDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET“ İTHAL EDİLEN ÖNEMLİ TROPİK AĞAÇ ODUNLARININ MİKTARI, ÖZELLİKLERİ VE KULLANIM ALANLARI ”Bu çalışmada, Türkiye'ye çeşitli yollardan ithal edilen tropik ağaç odunlarının miktarı, türleri, nerelerden hangi yollarla getirildikleri, anatomik özellikleri ve Türkiye'deki kullanım alanları incelenmiştir. Türkiye'ye ithal edilen tropik ağaç odunlarının yaklaşık % 85 'i Derince Limanı'ndan giriş yapmaktadır. Genellikle ithal edilen tropik ağaçlar Afrika kıtasından ve en çok da Kongo, Kamerun, Gabon, Nijerya ve Liberya'dan getirilmektedir. İthalatın büyük bir bölümü Douala ( Kamerun ) ve Owendo ( Gabon ) limanlarından karşılanmaktadır. En çok ithal edilen tropik ağaç türleri ise eyong, sapelli, ozigo, tetraberlinia, okoume, ıroko ve onzabilidir. İthal edilen tropik ağaçlar genellikle kontrplak, kereste, kaplama levha ve parke olarak piyasaya sunulmaktadır. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY“ QUANTITY, QUALITY AND USAGE OF THE PRINCIPAL IMPORTED TROPICAL TREE WOODS”In this study, it is examined the quantity, the species of the tropical tree woods imported by different way, the ways in which they are imported, their anatomic qualities and their usages in Turkey. Nearly 85 percent of tropical tree woods is imported in Turkey by the Harbour of Derince. In general, the imported tropical trees come from the continent of Africa, especially Congo, Camerun, Nigeria and Liberia.The bigger part of imports areobtained from Harbours of Douala (Camerun) and Owendo (Gabon). Mostly imported species of the tropical tree wood are eyong, sapelli, ozigo, tetraberlinia, okoume, iroko and onzabili. Imported tropical trees are generally thrown on market as plywood, timber, plank and parquet. DC