Tedarik zinciri yönetiminde SCOR modeli ve SCORcard uygulaması
SCOR model in supply chain management and SCORcard application
  1. Tez No: 201055
  2. Yazar: AZAT AGAHANOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR ÖZYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Firmalar, hızla gelisen ve çetin rekabet ortamında ayakta kalabilmek, rakiplerle rekabet edebilmek ve pazar paylarını genisletebilmek için tedarik zinciri sistemlerini ve bununla ilgili model türlerini bilimsel olarak incelemek, tasarlamak, uygulamak ve sürekli olarak gelistirmek durumundadırlar. Bugüne kadar gelistirilen analitik ve sayısal modeller tedarik zincirini bir bütün olarak ele almakta yetersiz kalmıstır. 1996 yılında Tedarik Zinciri Konseyi tedarik zinciri yönetimi için endüstriler arası standart olarak Tedarik Zinciri sletim Referans Modelini (SCOR) gelistirdi. Tedarik zinciri süreçlerin tanımlanması, ölçülmesi ve sürekli olarak gelistirilmesi temeline dayanan SCOR modeli, tedarik zincirini bir bütün olarak dikkate alarak yöneticilere tedarik zinciri yönetimindeki karmasıklık ile bas etmesine ve stratejik düzeydeki kararları almasına olanak saglamaktadır. SCOR modeli gelecek nesil tedarik zinciri yönetimini olanaklı hale getirecek endüstri standardı olmaya aday bir modeldir. SCOR modeli yönetim süreçlerinin standart bir tanımı, standart süreçler arası iliskilerin bir çerçevesini, süreç performansı ölçümü için standart metrikleri, sınıfında en iyi performansı gelistirecek yönetimsel uygulamaları ve yazılım özellikleri ve islevselligi için standart bir düzenlemeyi içermektedir. SCOR modelinin bu içerigi diger tedarik zinciri modellerinden farklı kılmaktadır. Sürekli gelistirilmekte olan zengin özelliklerinden, hizmet ve üretim sistemlerinde sektör ayrımı olmaksızın kullanımında sagladıgı yararlardan dolayı gün geçtikçe kullanımı ve önemi artmaktadır. Bu çalısmada, SCOR modeli Versiyon 8.0 ait planlama ve tasarım araçlar ve uygulama örneklerini içerecek sekilde tüm detayları ile incelenmistir. SCORcard uygulamasında, elektronik esya üretiminde dünyada önemli pazar payına sahip firmanın SCOR metrikleri kullanılarak performansı ölçülerek içinde bulundugu 15 sektörel firma ile kıyaslanmıstır. Sonuç olarak gelecek dönemlere ait stratejik rekabet ihtiyaçları belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
In order to be able to survive, to compete with rivals and to extend their market shares in highly changing and arduous competitive environment companies are to examine, design, implement and improve continuously the supply chain management systems and appropriate models. While many analytical and numerical models have been proposed, models dealing with the entire supply chain as a whole are scarce. In 1996, the Supply Chain Council, as the crossindustry standart for supply chain management, developed the Supply Chain Operations Referance (SCOR) model. SCOR model, based on defining, measuring and continuously improving the supply chain processes, dealing with the entire supply chain as a whole enables managers to overcome supply chain complexities and to make supply chain strategic decisions. Model is a process reference model, which is intended to be an industrial standart that enables next-generation supply chain management. It contains a standart description of management processes, a framework of relationships among the standart process, standart metrics to measure process performance, and a standart alignment to software features and functionality. This content makes SCOR model different form any other supply chain model. On account of continuously developed rich features and benefits of the usage of the model in manufacturing and service systems regardless of the industry, recently its usage and importance among firms have been augmenting. In this study, planning and design phase of SCOR model Version 8.0, including tools and application samples are studied. In SCORcard implementation has been performed for a firm which is one of leading manufacturers in a world of electronic goods. Within the scope of this implementation, performance attributes have been measured using the SCOR metrics and a firm has been benchmarked among 15 leading industy companies and finally strategic competetive requirements have been determined after the gap analyses.